Wniesienie apelacji przez prokuratora od wyroku rozwiązującego małżeństwo przez rozwód
Postępowanie w sprawach o unieważnienie małżeństwa, o ustalenie istnienia lub nieistnienia małżeństwa i o rozwód oraz o separację (art. 425 k.p.c.)
Prokurator może wnieść rewizję od wyroku rozwiązującego małżeństwo przez rozwód.
Artykuł 7 k.p.c. głosi, że "prokurator może żądać wszczęcia postępowania w każdej sprawie, jak również wziąć udział w każdym toczącym się już postępowaniu, jeżeli według jego oceny wymaga tego ochrona praworządności, praw obywateli, interesu społecznego lub własności społecznej. W sprawach niemajątkowych z zakresu prawa rodzinnego prokurator może wytaczać powództwa tylko w wypadkach wskazanych w ustawie". Powołany przepis przewiduje więc dwie możliwości wzięcia udziału prokuratora w postępowaniu cywilnym: pierwszą - polegającą na żądaniu wszczęcia postępowania (na wytoczeniu powództwa) oraz drugą - na wzięciu udziału w toczącym się już postępowaniu.
Jeżeli chodzi o pierwszą, to w sprawach niemajątkowych z zakresu prawa rodzinnego, prokurator może wytaczać powództwa tylko w wypadkach wskazanych w ustawie (art. 7 zd. 2 k.p.c., przy czym wytoczenia przez niego powództwa o rozwiązanie małżeństwa przez rozwód ustawa nie przewiduje. W każdej innej sprawie prokurator może wytoczyć powództwo (art. 7 zd. 1 k.p.c.).
Z kolei co się tyczy drugiej możliwości, to prokurator może wziąć udział, tzn. wstąpić, w każdym toczącym się już postępowaniu, w szczególności - może zaskarżyć każde orzeczenie sądowe, od którego przysługuje środek odwoławczy (art. 7 zd. 1 w zw. z art. 60 k.p.c.).
Z powyższego wynika, że ograniczenie odnoszące się do spraw niemajątkowych z zakresu prawa rodzinnego dotyczy wyłącznie wytaczania przez prokuratora powództw w tych sprawach (art. 7 zd. 2 k.p.c.). Natomiast nie ma przepisu, który by ograniczał prokuratora we wstąpieniu przez niego do każdego toczącego się już postępowania, w tym - i w zaskarżeniu przez niego każdego wyroku sądowego, od którego przysługuje rewizja. Stąd prokurator może wnieść rewizję od wyroku także w takiej sprawie niemajątkowej z zakresu prawa rodzinnego, w której nie mógłby wytoczyć powództwa. Może zatem wnieść rewizję i od wyroku rozwiązującego małżeństwo przez rozwód.
Uchwała SN z dnia 27 marca 1981 r., III CZP 14/81
Standard: 31804 (pełna treść orzeczenia)