Rozwiązanie stosunku pracy z wyboru (art. 73 § 2 k.p.)
Nawiązanie i rozwiązanie stosunku pracy na podstawie wyboru (art. 73 k.p.)
Art. 73 § 2 k.p. reguluje kwestię rozwiązania stosunku pracy z wyboru samodzielnie i wyczerpująco w odrębnym oddziale dotyczącym stosunku pracy z wyboru. Oddział ten zamieszczony jest w odrębnym (III) rozdziale działu drugiego kodeksu pracy.
Brak odesłania do posiłkowego stosowania przepisów o rozwiązaniu umów o pracę zamieszczonych w rozdziale II tego działu nie pozwala na ich stosowanie przy rozwiązywaniu stosunku z wyboru.
Celowość takiego unormowania podyktowana jest ścisłym związkiem stosunku pracy z wyboru z wybieralną funkcją. Pozbawienie tej funkcji następuje w innym trybie i na innych zasadach niż rozwiązanie umowy o pracę. Chodziło więc o to, aby wraz z wygaśnięciem mandatu ulegał rozwiązaniu stosunek pracy.
Tak więc stosunek pracy z wyboru rozwiązuje się wyłącznie w razie wygaśnięcia mandatu. Nie mają do niego zastosowania przepisy o rozwiązaniu umowy o pracę w drodze wypowiedzenia lub bez wypowiedzenia, w tym także na podstawie art. 52 k.p. Czyny i zaniedbania wymienione w tym przepisie będą natomiast często wykonywane jako podstawa odwołania mandatariusza.
Wyrok SN z dnia 4 grudnia 1979 r., I PR 93/79
Standard: 31623 (pełna treść orzeczenia)