Konstytutywno-deklaratoryjny charakter orzeczenia o przywróceniu do pracy

Przywrócenie do pracy (art. 45 § 1 i 56 § 1 k.p.)

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Uwzględnienie powództwa o przywrócenie do pracy powoduje ukształtowanie dotychczasowego stosunku pracy na nowo, a dopiero w następnej kolejności dopuszczenie pracownika do pracy i zapłatę wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy. Jak podkreślono w uchwale siedmiu sędziów Sądu Najwyższego z dnia 28 maja 1976 r., V PZP 17/75, orzeczenie o przywróceniu do pracy na poprzednich warunkach ma charakter mieszany, konstytutywno-deklaratoryjny. Konstytutywny charakter tego orzeczenia wyraża się w tym, że doprowadza ono do powstania stosunku pracy, jaki istniał przed zakwestionowanym rozwiązaniem umowy o pracę, deklaratywny zaś w tym, że zobowiązuje pracodawcę do zatrudnienia pracownika.

Za przyjęciem tezy, że stosunek pracy zostaje reaktywowany z mocy prawomocnego orzeczenia przywracającego pracownika do pracy przemawia art. 45 k.p., z którego wynika, iż przywrócenie do pracy jest równoznaczne z restytucją rozwiązanego stosunku pracy. Zostaje on reaktywowany z mocy orzeczenia o przywróceniu do pracy, którego materialna skuteczność w świetle art. 48 § 1 k.p. powstaje jednak dopiero od daty zgłoszenia przez pracownika gotowości niezwłocznego podjęcia pracy, przy czym początek 7-dniowego terminu dla zgłoszenia gotowości do pracy liczy się od dnia uprawomocnienia się orzeczenia o przywróceniu pracownika do pracy. Jeżeli pracownik nie spełnia tego wymagania, to orzeczenie o przywróceniu do pracy nie wywiera skutków materialnoprawnych w zakresie reaktywowania stosunku pracy.

Uchwała SN z dnia 7 marca 2018 r., III PZP 5/17

Standard: 62276 (pełna treść orzeczenia)

Przywrócenie pracownika do pracy prowadzi do reaktywacji stosunku pracy i następuje pod warunkiem zgłoszenia przez pracownika gotowości do pracy (art. 48 § 1 k.p.).

Orzeczenie o przywróceniu do pracy na poprzednich warunkach ma charakter mieszany, konstytutywno-deklaratoryjny. Konstytutywny charakter tego orzeczenia wyraża się w tym, że doprowadza ono do odrodzenia stosunku pracy, jaki istniał przed zakwestionowanym rozwiązaniem umowy o pracę, deklaratywny zaś w tym, że zobowiązuje pracodawcę do zatrudnienia pracownika (zob. wyrok SN z dnia12 lipca 2011 r., II PK 18/11).

W rezultacie na mocy orzeczenia sądu dochodzi do przywrócenia zobowiązania wynikającego z zawartej uprzednio umowy o pracę, a nie do wykreowania nowego stosunku zobowiązaniowego.

Wyrok SN z dnia 1 kwietnia 2015 r., II PK 134/14

Standard: 60696 (pełna treść orzeczenia)

Orzeczenie o przywróceniu do pracy restytuuje stosunek pracy na przyszłość, tj. doprowadza do powstania stosunku pracy, jaki istniał przed zakwestionowanym rozwiązaniem umowy o pracę, nie unieważniając bezprawnego oświadczenia pracodawcy z mocą wsteczną od momentu, w jakim oświadczenie to zostało złożone (por. uz. uchwały (7) SN z 28 maja 1976 r., V PZP 12/75).

Wyrok SN z dnia 16 czerwca 2011 r., I PK 272/10

Standard: 61527 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 147 słów. Wykup dostęp.

Standard: 61713 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 362 słów. Wykup dostęp.

Standard: 31231 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.