Odpowiedzialność spadkobiercy odrzucającego spadek za szkodę wyrządzoną ich własnym czynem (art. 422 k.c.)
Skutki odrzucenia spadku (art. 1020 k.c.) Odpowiedzialność podżegacza, pomocnika, korzystającego ze szkody (art. 422 k.c.)
Wobec odrzucenia spadku odpadła podstawa odpowiedzialności związana z przejściem obowiązków majątkowych zmarłej na spadkobierców (art. 922 § 1 k.c.), gdyż spadkobierca, który spadek odrzucił, zostaje wyłączony od dziedziczenia, tak jakby nie dożył otwarcia spadku (art. 1020 k.c.). Jest on zatem zwolniony od odpowiedzialności za długi spadkowe, co jednak nie jest równoznaczne z całkowitym zwolnieniem pozwanych od odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną ich własnym czynem.
Spadkobierca, który odrzucił spadek, może ponosić odpowiedzialność za mienie zagarnięte przez jego poprzednika prawnego na szkodę uspołecznionego zakładu pracy, jeżeli świadomie skorzystał z wyrządzonej w ten sposób temu zakładowi szkody, przy czym podstawę jego odpowiedzialności stanowi art. 422 k.c.
Ciężar dowodu co do wszystkich przesłanek, od których powyższy przepis uzależnia powstanie obowiązku naprawienia szkody, spoczywa zgodnie z art. 6 k.c. na poszkodowanym.
Wyrok SN z dnia 28 stycznia 1975 r., I PR 187/74
Standard: 30835 (pełna treść orzeczenia)