Zasady współżycia społecznego w sprawie o ustanowienie służebności drogi koniecznej
Służebność drogi koniecznej, służebność przechodu i przejazdu (art. 145 k.c.) Nadużycie prawa w sprawach z zakresu prawa rzeczowego
Przestrzeganie zasad współżycia społecznego obowiązuje bowiem w każdej sytuacji i choć korzystanie z klauzuli generalnej z art. 5 k.c. nie może wyprzedzać, ani zastępować stosowania przepisów materialno-prawnych, odnoszących się do określonego stosunku prawnego, to jednak, w konkretnych okolicznościach, może się okazać, iż wynikająca z tych przepisów niekorzystna sytuacja strony jest następstwem nie dającej się zaaprobować z punktu widzenia poczucia sprawiedliwości postawy strony przeciwnej (por. uz. uchwały SN z dnia 24 stycznia 2007 r. III CZP 117/06).
Postanowienie SN z dnia 30 listopada 2007 r., IV CSK 276/07
Standard: 68822 (pełna treść orzeczenia)
Niezgodne z zasadami współżycia społecznego zachowanie się wnioskodawcy musi być wzięte przez sąd pod uwagę przy ustanawianiu służebności drogi koniecznej. Nie można w szczególności dopuścić do tego, aby właściciel nieruchomości, która ma być obciążona, nie tylko doznał ograniczenia swoich praw majątkowych, ale ponadto musiał znosić niedopuszczalne postępowanie innej osoby.
Postanowienie SN z dnia 11 października 1974 r., III CRN 220/74
Standard: 30793 (pełna treść orzeczenia)