Rozpoznanie sprawy na nowo w granicach podstawy wznowienia

Rozpoznanie sprawy na nowo w granicach podstawy wznowienia (art. 412 k.p.c.)

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Po wznowieniu postępowania na podstawie określonej w art. 403 § 2 in medio k.p.c. sąd rozpoznaje sprawę w granicach powództwa lub apelacji, uwzględniając nowe fakty lub dowody, jeżeli są one dopuszczalne z uwzględnieniem charakteru i etapu wznowionego postępowania. 

Jeżeli skargę o wznowienie postępowania wniesiono od wyroku sądu drugiej instancji oddalającego apelację, o dopuszczalności nowości we wznowionym postępowaniu rozstrzyga art. 381 w zw. z art. 382 k.p.c.

Wyrok SN z dnia 24 czerwca 2022 r., II CSKP 27/22

Standard: 63187

Sąd orzekający w postępowaniu wznowionym ogranicza rozpoznanie sprawy do rozstrzygnięcia, jaki wpływ miała uwzględniona (powołana w skardze) podstawa wznowienia na wynik prawomocnie zakończonej sprawy.

Z art. 412 § 1 k.p.c. wynika, że sąd rozpoznaje sprawę na nowo w granicach, jakie zakreśla podstawa wznowienia. Przedmiotem postępowania jest udowodnienie istnienia podstawy, na której oparto skargę o wznowienie w konkretnej sprawie. Nie jest dopuszczalne wyjście poza przyczyny określone tą podstawą.

W razie stwierdzenia dopuszczalności wznowienia postępowania sąd rozpoznaje sprawę na nowo. Granice tego rozpatrywania wyznaczają przytoczone przez stronę podstawy wznowienia; oznacza to, że sąd nie może brać pod uwagę z urzędu innych podstaw niż przytoczone przez stronę.

Podmiot wnoszący skargę o wznowienie może aż do upływu terminu do wniesienia skargi (art. 407 k.p.c.) przytaczać nowe jej podstawy. Nie pozostaje w sprzeczności z regułą wyrażoną w art. 412 § 1 k.p.c. branie przez sąd pod uwagę z urzędu przyczyn odrzucenia pozwu (ze względu na odpowiednie stosowanie przepisów o postępowaniu przed sądem pierwszej instancji). Nie może jednak uwzględnić skargi o wznowienie postępowania na innej podstawie niż sformułowana przez skarżącego.

Nie budzi wątpliwości, że sąd związany jest granicami zaskarżenia i w razie częściowego zaskarżenia orzeczenia nie może orzekać w części niezaskarżonej.

Trzymając się ściśle konkretnych podstaw (przyczyn) wznowienia sąd nie rozpoznaje po raz kolejny sprawy w pełnym zakresie (czyli zakresie, w jakim sprawę rozpoznaje sąd pierwszej lub drugiej instancji), jego działanie ma charakter kierunkowy i ograniczone jest przez samego skarżącego, który opiera skargę na konkretnej przyczynie. Wynika to z charakteru skargi o wznowienie jako nadzwyczajnego środka zaskarżenia prawomocnych orzeczeń.

Wyrok SN z dnia 18 maja 2021 r., I PSKP 47/21

Standard: 57033 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 159 słów. Wykup dostęp.

Standard: 60034

Komentarz składa z 972 słów. Wykup dostęp.

Standard: 47824

Komentarz składa z 47 słów. Wykup dostęp.

Standard: 57897

Komentarz składa z 119 słów. Wykup dostęp.

Standard: 57903

Komentarz składa z 87 słów. Wykup dostęp.

Standard: 36619

Komentarz składa z 51 słów. Wykup dostęp.

Standard: 57899

Komentarz składa z 107 słów. Wykup dostęp.

Standard: 57901

Komentarz składa z 432 słów. Wykup dostęp.

Standard: 57032

Komentarz składa z 97 słów. Wykup dostęp.

Standard: 30592

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.