Odwołanie Marszałka i wicemarszałków Sejmu (art. 110 konstytucji)
Organizacja i działanie (art. 109 - 124 konstytucji) Autonomia Sejmu; regulamin Sejmu (art. 112 konstytucji)
Z art. 110 Konstytucji nie wynika obowiązek uregulowania w ustawie zagadnień związanych z odwołaniem Marszałka i wicemarszałków Sejmu. Przepis ten pozostawia szczegółowe unormowanie tych zagadnień regulaminowi uchwalonemu przez Sejm na podstawie art. 112 Konstytucji. W myśl wymienionego przepisu, organizację wewnętrzną i porządek prac Sejmu oraz tryb powoływania i działalności jego organów, jak też sposób wykonywania konstytucyjnych i ustawowych obowiązków państwowych wobec Sejmu określa regulamin Sejmu.
Fakt, że art. 112 Konstytucji nie wspomina wyraźnie o tym, że regulamin Sejmu ma określić tryb odwoływania Marszałka i wicemarszałków Sejmu nie oznacza, że osoby pełniące te funkcje nie mogą zostać odwołane. W ocenie Trybunału Konstytucyjnego obowiązująca Konstytucja pozostawia Sejmowi szeroki zakres swobody co do sposobu uregulowania przesłanek i trybu odwoływania jego organów. Nie podlega dyskusji, że sprawy związane z odwoływaniem Marszałka Sejmu i wicemarszałków Sejmu dotyczą organizacji wewnętrznej Sejmu, należą zatem do zakresu wyłączności Regulaminu Sejmu i nie mogą być regulowane w drodze ustawy. Nie ma w związku z tym żadnych podstaw, aby materie te wiązać z ustawą o wykonywaniu mandatu posła i senatora, ani też z jakąkolwiek inną ustawą.
Z przepisów Konstytucji nie można wyprowadzić bezwzględnego nakazu uregulowania przesłanek oraz trybu odwoływania Marszałka oraz wicemarszałków Sejmu w regulaminie izby. Kwestie te mogą być pozostawione do rozstrzygnięcia przez praktykę parlamentarną.
Postanowienie TK z dnia 9 lipca 2002 r., K 1/02
Standard: 3361 (pełna treść orzeczenia)