Właściwość sądu do udzielenia zabezpieczenia (art. 734 k.p.c.)
Postępowanie zabezpieczające (art. 730 - 757 k.p.c.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Konieczność udzielenia w niniejszej sprawie przez Sąd Najwyższy zabezpieczenia z urzędu na podstawie art. 734 k.p.c. w związku z art. 391 § 1 k.p.c. w związku z art. 398[9] k.p.c. i art. 398[21] k.p.c. postanowienia z 1 lipca 2019 r. w przedmiocie zwrócenia się z pytaniami prawnymi do Trybunału Konstytucyjnego wynika z nakazu zapewnienia skuteczności przyszłego orzeczenia Sądu w następstwie orzeczenia Trybunału oraz skuteczności ewentualnego udzielenia przez Trybunał zabezpieczenia, o którego udzielenie w postępowaniu w przedmiocie pytań prawnych zwrócił się Sąd Najwyższy, a to w związku ze związaniem Sądu Najwyższego nakazem należytej dbałości zarówno o interes publiczny, jak i prywatny stron postępowania (prawidłowe rozpoznanie w sprawie zarówno wniosku o przyjęcie skargi kasacyjnej, jak i ewentualne rozpoznanie samej skargi), a zatem w trosce o dobro i prawidłowe funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, słuszny interes stron oraz prawidłowy tok postępowania. Wymagają tego również konstytucyjne wymagania współdziałania w ramach władzy sądowniczej oraz należytej współpracy między organami tej władzy – Sądem Najwyższym oraz Trybunałem Konstytucyjnym.
W przypadku zawieszenia z urzędu i powstania konieczności zapewnienia współdziałania organów władzy sądowniczej oraz niezwłocznego rozpoznania przez Trybunał Konstytucyjny objętego postanowieniem o zwróceniu się z pytaniami prawnymi wniosku o zabezpieczenie, Sąd Najwyższy może także z urzędu udzielić odpowiedniego zabezpieczenia na czas trwania postępowania. Zgodnie bowiem z art. 755 § 1 k.p.c., jeżeli przedmiotem zabezpieczenia nie jest roszczenie pieniężne, sąd udziela zabezpieczenia w taki sposób, jaki stosownie do okoliczności uzna za odpowiedni, nie wyłączając sposobów przewidzianych dla zabezpieczenia roszczeń pieniężnych. Przepis ten znajduje zastosowanie w niniejszej sprawie i powinien zostać zastosowany w celu urzeczywistnienia powyższych wymagań.
Dopuszczalność udzielenia zabezpieczenia przez Sąd Najwyższy w niniejszym postępowaniu z urzędu wynika z faktu, iż Sąd Najwyższy z urzędu wydał postanowienie o zwróceniu się z pytaniami prawnymi do Trybunału Konstytucyjnego. Postanowienie to objęte jest postępowaniem wpadkowym w zakresie zwrócenia się do Trybunału Konstytucyjnego z urzędu, a zatem wypełniona jest hipoteza art. 732 in fine k.p.c. Postanowienie o zabezpieczeniu w niniejszej sprawie podlega wykonaniu z urzędu „w inny sposób”, zatem powinno być zaopatrzone z urzędu we wzmiankę o wykonalności (art. 743 § 2 k.p.c.).
Postępowanie przed Sądem Najwyższym zainicjowane skargą kasacyjną od chwili jej wywiedzenia i złożenia wraz z wnioskiem o przyjęcie skargi do rozpoznania jest zgodnie z dotychczasowym orzecznictwem nowym postępowaniem (nową sprawą). W postępowaniu tym zatem Sąd Najwyższy może udzielić zabezpieczenia z urzędu, mutatis mutantis w związku z przedstawieniem pytania prawnego Trybunałowi Konstytucyjnemu. Zgodnie z art. 179 § 3 k.p.c., podczas zawieszenia sąd nie podejmuje żadnych czynności z wyjątkiem tych, które mają na celu podjęcie postępowania albo zabezpieczenie powództwa. W niniejszej sprawie z urzędu przepis ten znajduje odpowiednio zastosowanie z uwagi na konieczność zabezpieczenia w toku postępowania w związku z wystąpieniem z pytaniem prawnym do Trybunału Konstytucyjnego.
Postanowienie SN z dnia 9 lipca 2019 r., IV CSK 176/19
Standard: 74786 (pełna treść orzeczenia)
Z art. 734 k.p.c. wynika zasada związania właściwości sądu w postępowaniu zabezpieczającym z właściwością sądu rozpoznającego sprawę w toku instancji. Stąd, jeżeli nawet, okazałoby się, że pozew został wniesiony do sądu niewłaściwego miejscowo i na zarzut pozwanego doszłoby do przekazania sprawy innemu sądowi na podstawie art. 200 § 1 k.p.c., to zgodnie z art. 200 § 3 k.p.c. udzielone zabezpieczenie pozostaje w mocy. Dlatego zarzut pozwanej kwestionujący właściwość sądu, który wydał w niniejszej sprawie postanowienie o zabezpieczeniu nie ma znaczenia procesowego.
Odmienna zasada obowiązuje w przypadku wniosku o zabezpieczenie składanego przed wszczęciem postępowania w sprawie (por. art. 730 § 2 zdanie pierwsze k.p.c.). Do udzielenia zabezpieczenia właściwy jest wtedy sąd, do którego właściwości należy rozpoznanie sprawy w pierwszej instancji.
Postanowienie SA w Rzeszowie z dnia 12 grudnia 2014 r., I ACz 906/14
Standard: 54485 (pełna treść orzeczenia)