Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Wszczęcie sprawy z urzędu przez sąd opiekuńczy

Wszczęcie sprawy z urzędu przez sąd opiekuńczy (art. 570 k.p.c.)

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Sąd opiekuńczy może, jeżeli uzna to za celowe - na podstawie art. 67 ust. 1 p.a.s.c. – postanowić o sporządzeniu nowego aktu urodzenia zarówno orzekając o zaprzeczeniu ojcostwa, jak i po prawomocnym zaprzeczeniu ojcostwa męża matki w oddzielnym postępowaniu nieprocesowym wszczętym na wniosek uprawnionego podmiotu lub z urzędu (art. 570 w zw. z art. 506 k.p.c.). 

Zainteresowanym w takiej sprawie jest także mężczyzna, którego ojcostwo zostało zaprzeczone (art. 510 § 1 k.p.c.). Jeżeli okaże się, że nie jest on uczestnikiem postępowania, sąd wezwie go do udziału w sprawie (art. 510 § 2 k.p.c.).

Uchwała SN z dnia 7 grudnia 2021 r., III CZP 67/20

Standard: 59115 (pełna treść orzeczenia)

Zobacz glosy

W sprawach opiekuńczych, które mogą być wszczęte z urzędu, złożenie wniosku o ograniczenie władzy rodzicielskiej przez osobę nieuprawioną do złożenia tego wniosku nie uprawnia sądu do ograniczenia rozpoznania sprawy tylko do zbadania kwestii legitymacji do złożenia tego wniosku bez rozpoznania istnienia merytorycznych podstaw do podjęcia decyzji przez sąd opiekuńczy w przedmiocie władzy rodzicielskiej.

Analiza przepisów dotyczących postępowań nieprocesowych uzasadnia wniosek, że oprócz postępowań wszczynanych tylko na wniosek są także postępowania, które mogą być wszczęte zarówno na wniosek, jak i z urzędu. Do tego rodzaju spraw należy zaliczyć postępowanie w sprawie o ograniczenie władzy rodzicielskiej. Zgodnie bowiem z art. 570 k.p.c., sąd opiekuńczy może wszcząć postępowanie z urzędu. Mimo to, że żaden przepis nie określa podmiotu uprawnionego do złożenia wniosku o wszczęcie postępowania o ograniczenie władzy rodzicielskiej nie można przyjąć, iż postępowanie w tym przedmiocie może być wszczęte tylko z urzędu. Należy przyjąć - zgodnie z powszechną praktyką sądów powszechnych – że postępowanie to może być wszczęte także na wniosek każdego z rodziców małoletniego dziecka. Legitymację tych osób do zainicjowania postępowania w tym zakresie należy wywieść z natury władzy rodzicielskiej, która przysługuje obojgu rodzicom (art. 93 § 1 k.r.o.). 

Postanowienie SN z dnia 13 grudnia 2013 r., III CZP 89/13

Standard: 36789 (pełna treść orzeczenia)

Zobacz glosy

Komentarz składa z 158 słów. Wykup dostęp.

Standard: 32276

Komentarz składa z 184 słów. Wykup dostęp.

Standard: 32508

Komentarz składa z 79 słów. Wykup dostęp.

Standard: 30470

Komentarz składa z 82 słów. Wykup dostęp.

Standard: 47529

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.