Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Postanowienie wstępne w postępowaniach działowych, że pewien przedmiot lub prawo należy do majątku wspólnego (art. 685 k.p.c.)

Postanowienie wstępne i częściowe; uzupełnienie postanowienia działowego (art. 685 k.p.c.) Postanowienia wstępne w postępowaniach nieprocesowych Szczegółowe zagadnienia procesowe w sprawie o podział majątku

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Od postanowienia wstępnego wydanego na podstawie art. 685 k.p.c., w którym nie rozstrzygnięto zgłoszonego w sprawie o dział spadku wniosku o zasiedzenie, uczestnikowi wnoszącemu o oddalenie tego wniosku przysługuje apelacja.

Inaczej niż w procesie, sąd w postępowaniu nieprocesowym, wydając postanowienie wstępne dotyczące kwestii wskazanych w art. 685 k.p.c., rozstrzyga ostatecznie i w całości zaistniałe spory o istnienie uprawnienia do żądania działu spadku oraz spory między współspadkobiercami o to, czy pewien przedmiot należy do spadku. Jeżeli postanowienie takie zostało wydane dlatego, że istniał spór, czy dany przedmiot należy do spadku, czy też stanowi własność jednego ze spadkobierców, sąd – uznając, że należy on do spadku – umieszcza o tym rozstrzygnięcie pozytywne w postanowieniu wstępnym, zaliczając sporny przedmiot w skład masy spadkowej. Jeżeli natomiast uznał, że sporny przedmiot stanowi własność jednego ze spadkobierców, wobec czego nie wchodzi w skład masy spadkowej, nie musi zamieszczać rozstrzygnięcia negatywnego w postanowieniu wstępnym; wystarczy, że da temu wyraz w uzasadnieniu postanowienia. Niewymienienie tego składnika w postanowieniu nie stanowi zatem – w rozumieniu art. 351 § 1 w związku z art. 13 § 2 k.p.c. – braku rozstrzygnięcia sporu o ten przedmiot ani niezamieszczenia dodatkowego orzeczenia, które według przepisów ustawy sąd powinien zamieścić z urzędu; jest merytorycznym rozstrzygnięciem negatywnym, odpowiadającym niezaliczeniu danego przedmiotu do spadku. Nie ma więc podstaw do żądania uzupełnienia postanowienia przez orzeczenie, że przedmiot ten nie należy do spadku, natomiast uczestnikowi postępowania, który żądał zaliczenia przedmiotu do masy spadkowej i objęcia podziałem, przysługuje apelacja.

Uchwała SN z dnia 28 kwietnia 2010 r., III CZP 9/10

Standard: 72207 (pełna treść orzeczenia)

Zobacz glosy

Stosowanie art. 351 k.p.c. na tle art. 685 w związku z art. 567 § 3 k.p.c. powinno być wyłączone, art. 685 k.p.c. nie przyznaje bowiem uczestnikom prawa żądania wydania orzeczenia ustalającego. Warunkiem wydania postanowienia wstępnego jest istnienie sporu między uczestnikami, lecz w ramach tego sporu zarówno samo wydanie postanowienia, jak i jego zakres przedmiotowy zależą od uznania sądu. Nie można tu zatem mówić o tym, że sąd „nie orzekł o całości żądania” w rozumieniu art. 351 § 1 k.p.c.

Jeżeli zatem sąd, wydając w postępowaniu o podział majątku wspólnego postanowienie wstępne przewidziane w art. 685 w związku z art. 567 § 3 k.p.c., nie rozstrzygnął w sentencji, czy niektóre sporne przedmioty należą do majątku wspólnego, zainteresowany uczestnik postępowania może zaskarżyć to postanowienie apelacją.

Postanowienie SN z dnia 21 sierpnia 2008 r., IV CZ 62/08

Standard: 69143 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 32 słów. Wykup dostęp.

Standard: 34956

Komentarz składa z 116 słów. Wykup dostęp.

Standard: 30435

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.