Przedmiot ochrony przestępstwa niealimentacji
Niealimentacja (uchylanie się od alimentów - art. 209 k.k.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Przedmiotem przestępstwa niealimentacji są prawidłowe stosunki rodzinne i realizacja obowiązku opieki przez zaspokojenie potrzeb materialnych osób, które same nie są w stanie ich zaspokoić.
Źródłem obowiązków alimentacyjnych są przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Powstają one z mocy prawa, zaś przy ich regulacji ustawodawca posłużył się normami bezwzględnie obowiązującymi. Regulacje przyjęte w tym zakresie mają na celu zapewnienie bytu osobom, które samodzielnie nie byłyby w stanie zapewnić sobie koniecznego utrzymania.
Na straży wypełniania obowiązków alimentacyjnych, obok organów egzekucyjnych, ustawodawca postawił również organy ścigania. Ustanowienie stosownych regulacji prawnokarnych miało na celu nakłonienie obywateli do wywiązywania się z obowiązkowych świadczeń.
Wyrok SR w Bartoszycach z dnia 18 grudnia 2018 r., II K 311/18
Standard: 43218 (pełna treść orzeczenia)
Powszechnie przyjmuje się, że dobrem chronionym z tego przepisu art. 209 § 1 k.k stanowią rodzina i obowiązek opieki, a nie samo uprawnienie do niej. Sprawca karany jest bowiem bezpośrednio za uporczywe uchylanie się od ciążącego na nim obowiązku świadczenia, a dopiero pośrednio za to, że osoba uprawniona do opieki nie mogła jej otrzymać.
Wyrok SA w Białymstoku, z dnia 10 kwietnia 2013 r., I ACa 23/13
Standard: 30274 (pełna treść orzeczenia)