Odpowiedzialność za szkody górnicze

Odpowiedzialność za szkody wyrządzone ruchem zakładu górniczego

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Jak wyjaśnił Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 22 listopada 2013 r., III CZP 75/13, do spraw o naprawienie szkody wywołanej ruchem zakładu górniczego, w której zdarzenie wywołujące szkodę, jak i jej powstanie, miały miejsce przed dniem 1 stycznia 2012 r. stosuje się przepisy ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. prawo geologiczne i górnicze (t.j. Dz. U. z 2005 r., nr 228, poz. 1947 z póź. zm.), co oznacza, że dla oceny zarzutu przedawnienia zastosowanie znajdują przepisy art. 442 [1] kc (bądź 442 kc), który stanowi, że bieg trzyletniego terminu przedawnienia rozpoczyna się od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie i osobie obowiązanej do jej naprawienia; jednakże termin ten nie może być dłuższy niż dziesięć lat od dnia, w którym nastąpiło zdarzenie wywołujące szkodę. Co do pozostałych szkód zastosowanie będą miały przepisy art. 149 ustawy z 9 czerwca 2011 r., który przewiduje, że bieg pięcioletniego terminu przedawnienia rozpoczyna się od dnia, kiedy poszkodowany dowiedział się o szkodzie.

Niewątpliwie zatem, w świetle obu regulacji, podstawowe znaczenie dla określenia początku biegu przedawnienia ma moment, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie. Zgodzić się również należy ze skarżącą, że odnośnie do szkody w postaci przechylenia budynku będzie to moment, kiedy poszkodowany może zdać sobie sprawę z ujemnych następstw działalności górniczej w postaci odczuwalnego utrudnienia w korzystaniu z budynku (por. wyroki SA w Katowicach z 10 maja 2005 r., I ACa 76/05 i 5 lutego 2014 r., V ACa 635/13). W tym kontekście nie ma decydującego znaczenia kwestia całkowitego uspokojenia się górotworu. Bez istotnego znaczenia jest więc to, że w okresie od 25 czerwca 2012 r. do 23 maja 2014 r. doszło do wychylenia budynku od 5 do 9 mm w kierunku wschodnim. Wychylenie to zresztą jest tak nieznaczne, że nie jest możliwe spostrzeżenie przez mieszkańców pochylenia budynku tych rozmiarów.

Wyrok SA w Katowicach z dnia 6 czerwca 2017 r., I ACa 1090/16

Standard: 8244 (pełna treść orzeczenia)

Wbrew stanowisku skarżącej, podstawą ustalenia należnego jej odszkodowania - w myśl powołanych wyżej przepisów ustawy z 4 lutego 1994 r. Prawo geologiczne i górnicze, które prawidłowo zastosował Sąd Okręgowy - nie mogła być rynkowa wartość nieruchomości czy posadowionych na niej obiektów. Trzeba mieć bowiem na uwadze, że powódka nadal pozostaje właścicielem przedmiotowej nieruchomości i może z niej korzystać tak, jak czyniła to poprzednio, zgodnie ze społeczno - gospodaczym przeznaczeniem prawa własności i w nieskrępowany sposób. Szkoda, jakiej skarżąca doznała na skutek działalności pozwanej, sprowadza się zatem do zmniejszenia wartości rzeczy, wobec czego w granicach wyznaczonych przez art. 361 § 1 k.c. odszkodowanie powinno szkodę tę wyrównać, a nie stanowić źródła wzbogacenia, do czego niewątpliwie doszłoby gdyby w okolicznościach sprawy przyznać powódce sumę odpowiadającą rynkowej wartości jej nieruchomości.

Ponieważ zmniejszenie wartości nieruchomości powódki jest wynikiem jej uszkodzenia pod wpływem eksploatacji górniczej, słusznie uznał Sąd Okręgowy, że kompensata szkody powinna nastąpić przez zapłatę odszkodowania, odpowiadającego kosztom naprawy szkody, ale nie wyższego niż wartość uszkodzonych obiektów. Gdyby przyjąć odmienne rozwiązanie, polegające na zasądzeniu na rzecz powódki kwoty odpowiadającej rynkowej wartości nieruchomości (albo tak oszacowanej wartości samego budynku mieszkalnego) powódka zachowując nieruchomość i jej składniki uzyskałaby sumę odpowiadającą jej wartości (czy wartości składników których odszkodowanie dotyczy).

Z tych przyczyn opinia biegłej A. B. oparta na rynkowej wartości nieruchomości była nieprzydatna w sprawie ponieważ nie dotyczyła okoliczności istotnych dla jej rozstrzygnięcia.

Wyrok SA w Katowicach z dnia 11 maja 2017 r., V ACa 391/16

Standard: 34358 (pełna treść orzeczenia)

W odniesieniu do odpowiedzialności za szkody wywołane eksploatacją złoża węgla kamiennego Sąd Najwyższy stwierdził na gruncie ustawy z 1994 r., że jest ona ujmowana jako odpowiedzialność deliktowa i w taki sposób przepisy dotyczące tej odpowiedzialności określają zdarzenia stanowiące czyn niedozwolony, łącząc z danym zdarzeniem obowiązek odszkodowawczy oznaczonej osoby i wyznaczają treść tego obowiązku (por. wyrok z dnia 9 kwietnia 1999 r., I CKN 943/97). Wskazał, że zasada niedziałania wstecz nowej ustawy (art. 3 k.c.) znajduje zastosowanie do odpowiedzialności za szkody górnicze powstałe w następstwie zdarzeń zaistniałych przed wejściem w życie ustawy z 1994 r.

Odpowiedzialność za szkody wywołane eksploatacją złoża węgla kamiennego została w ustawie z 2011 r. – art. 144, art. 146 - uregulowana tak samo, jak w ustawie z 1994 r. – art. 91, art. 93. Odnoszą się zatem do tej odpowiedzialności stanowiska i argumenty prawne wyrażone na gruncie ustawy z 1994 r., dotyczące deliktowego jej charakteru oraz zastosowania zasady lex retro non agit. W art. 145 ustawy z 2011 r., przez odesłanie kwestii naprawienia szkód do zasad zawartych w kodeksie cywilnym, w tym również do art. 363 § 1 k.c., ustawodawca odstąpił od pierwszeństwa naprawienia szkody w drodze restytucji naturalnej, które przewidywał art. 94 ust. 1 i art. 95 ust. 1 ustawy z 1994 r. Z uzasadnienia projektu ustawy wynika (druk Sejmu VI kadencji nr 1696), że podstawowa zmiana w zakresie odpowiedzialności za szkody polega na większym niż w dotychczasowym stanie prawnym oparciu się na rozwiązaniach kodeksu cywilnego. Oznacza to przede wszystkim, że o sposobie naprawienia szkody spowodowanej ruchem zakładu górniczego, co do zasady, przesądza wola poszkodowanego, co bezpośrednio wynika z art. 363 § 1 k.c.

Nie ma racjonalnych argumentów dla aprobaty stanowiska, że zmiany wprowadzone ustawą z dnia 2011 r. mogłyby być traktowane jako cel wyłączający stosowanie zasady lex retro non agit. Nie ma też podstaw do formułowania tezy, że celem ustawodawcy było nadanie przepisom regulującym odpowiedzialność za szkodę górniczą mocy wstecznej przez odniesienie nowych uregulowań do zdarzeń i ich skutków zaistniałych przed dniem jej wejścia w życie. W ustawie z 2011 r. cel tego dotyczący nie został niewątpliwie wskazany i nie wynika z uzasadnienia jej projektu, w którym wyjaśnione zostały przyczyny wprowadzenia zmian. Nie należą do zakresu wyłączenia stosowania zasady lex retro non agit względy słusznościowe, jak też nie została dopuszczona wykładnia rozszerzająca odstępstw od tej reguły.

Uchwała SN z dnia 22 listopada 2013 r., III CZP 75/13

Standard: 49506 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 51 słów. Wykup dostęp.

Standard: 52971 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 247 słów. Wykup dostęp.

Standard: 26882 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 80 słów. Wykup dostęp.

Standard: 53761 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 179 słów. Wykup dostęp.

Standard: 58594 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 59 słów. Wykup dostęp.

Standard: 51798 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 51 słów. Wykup dostęp.

Standard: 55175 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 48 słów. Wykup dostęp.

Standard: 55335 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 37 słów. Wykup dostęp.

Standard: 55550 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 75 słów. Wykup dostęp.

Standard: 56034 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 415 słów. Wykup dostęp.

Standard: 32158 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 168 słów. Wykup dostęp.

Standard: 32159 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 319 słów. Wykup dostęp.

Standard: 30201 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.