Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Roszczenie o naprawienie szkody wyrządzonej wykonaniem zabezpieczenia

Roszczenie o naprawienie szkody wyrządzonej wykonaniem zabezpieczenia (art. 746 k.p.c.)

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Art. 746 § 1 k.p.c. mimo jego ulokowania w ustawie procesowej, jest przepisem prawa materialnego i reguluje w sposób szczególny odpowiedzialność uprawnionego za wyrządzenie obowiązanemu szkody wynikającej z wykonania zabezpieczenia. Jest ona niezależna od winy uprawnionego, a więc surowsza od opartej na art.415 k.c. odpowiedzialności za czyny własne na zasadach ogólnych (por. uz. wyroku SN z dnia 25 lutego 2010 r., V CSK 293/09).

Roszczenie o naprawienie szkody powstaje z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia sądu o odrzuceniu pozwu, umorzeniu postępowania albo o oddaleniu żądania, albo z chwilą uprawomocnienia się zarządzenia o zwrocie pozwu bądź też z upływem terminu wyznaczonego uprawnionemu do wytoczenia postępowania (chyba że niewytoczenie sprawy nastąpiło wskutek zaspokojenia wierzyciela przez dłużnika).

Obowiązany może dochodzić naprawienia szkody tylko w odrębnym postępowaniu wszczętym w terminie jednego roku od powstania roszczenia. Termin ten jest zawity, albowiem ustawa wiąże z jego upływem skutek w postaci wygaśnięcia roszczenia odszkodowawczego.

Wyrok SN z dnia 21 lipca 2016 r., II CSK 575/15

Standard: 47572 (pełna treść orzeczenia)

Obowiązany wykonując postanowienie zabezpieczające o charakterze nowacyjnym zaspokaja uprawnionego, ale nie jest to zaspokojenie definitywne, lecz prowizoryczne i warunkowe. Gdyby bowiem uprawniony, który w toku postępowania uzyskał zabezpieczenie swojego roszczenia, cofnął pozew, jak też gdyby pozew został zwrócony albo odrzucony albo powództwo oddalono lub postępowanie umorzono, to zgodnie z art. 746 § 1 k.p.c., obowiązanemu przysługuje przeciwko uprawnionemu roszczenie o naprawienie szkody wyrządzonej wykonaniem zabezpieczenia, przy czym roszczenie to wygasa, jeżeli nie będzie dochodzone w ciągu roku od dnia jego powstania.

Wykonanie przez obowiązanego postanowienia zabezpieczającego roszczenie o rentę nie może być zatem uznane za naprawienie szkody i nie może prowadzić do powstania roszczenia regresowego przeciwko dłużnikowi odpowiadającemu solidarnie z obowiązanym.

Wyrok SO w Białymstoku z dnia 28 stycznia 2016 r., II Ca 1102/15

Standard: 56091 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 38 słów. Wykup dostęp.

Standard: 58724

Komentarz składa z 111 słów. Wykup dostęp.

Standard: 47579

Komentarz składa z 38 słów. Wykup dostęp.

Standard: 72176

Komentarz składa z 379 słów. Wykup dostęp.

Standard: 30546

Komentarz składa z 93 słów. Wykup dostęp.

Standard: 30165

Komentarz składa z 70 słów. Wykup dostęp.

Standard: 47580

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.