Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Wyjawienie majątku

Wyjawienie majątku (art. 913 k.p.c.)

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Postępowanie w przedmiocie wyjawienia majątku regulowane jest w treści przepisów art. 913 i następne k.p.c. Żaden przepis działu V części III Kodeksu Postępowania Cywilnego, ani żaden inny przepis powołanego aktu prawnego - nie przewiduje dla Sądu (referendarza sądowego) możliwości poszukiwania adresu zamieszkania dłużnika w rejestrach Centrum Świadczeń Socjalnych, MOPS, UP czy ZUS, a tym także w rejestrach innych Sądów Rejonowych. Jedyne kompetencje jakie przysługującą Sądowi (referendarz Sądowy nie ma kompetencji do stosowania środków przymusu) w toku postępowania o wyjawienie majątku to stosowanie środków przymusu opisanych w treści art. 916 k.p.c. i art. 917 k.p.c. To właśnie przeprowadzenie postępowania o wyjawienie majątku ma służyć ujawnieniu między innymi źródła utrzymania dłużnika, w tym miejsca jego zatrudnienia i danych wraz z adresem jego pracodawcy.

Postanowienie SR dla Łodzi - Widzewa w Łodzi z dnia 7 kwietnia 2021 r., II 1 Co 137/20

Standard: 57729 (pełna treść orzeczenia)

Celem postępowania w przedmiocie wyjawienia majątku jest uzyskanie przez wierzyciela informacji o majątku dłużnika dla zapewnienia skuteczności egzekucji świadczeń pieniężnych (art. 913 i n. k.p.c.), lecz także świadczeń niepieniężnych (art. 1045 k.p.c.).

Wyjawienia majątku można żądać co prawda jeszcze przed wszczęciem egzekucji albo już po wszczęciu – zarówno w jej toku, jak i po zakończeniu postępowania, ale po spełnieniu określonych przesłanek, które są różne w zależności od tego, na jakim etapie postępowania wierzyciel występuje z wnioskiem.

W myśl art. 913 § 2 k.p.c. wierzyciel, żądając wyjawienia majątku przez dłużnika przed wszczęciem egzekucji, powinien powołać się na okoliczność, że nie uzyska zaspokojenia w pełni swej należności ze znanego mu majątku albo z przypadających dłużnikowi bieżących świadczeń periodycznych za okres 6 miesięcy. Fakt ten wymaga jedynie uprawdopodobnienia. Wierzyciel może żądać wyjawienia majątku jeszcze przed wszczęciem egzekucji również wówczas, gdy udowodni, że po uzyskaniu tytułu wykonawczego wezwał dłużnika do zapłaty stwierdzonej nim należności listem poleconym za potwierdzeniem odbioru, a dłużnik nie spełnił świadczenia w terminie 14 dni od dnia doręczenia wezwania.

Przesłanki wyjawienia majątku aktualne po wszczęciu egzekucji (podlegające już udowodnieniu, a nie tylko uprawdopodobnieniu) normuje art. 913 § 1 k.p.c., zgodnie z którym wierzyciel może żądać złożenia przez dłużnika wykazu majątku wraz z przyrzeczeniem: bezpośrednio po zajęciu, jeżeli wykaże, że zajęty w toku egzekucji majątek dłużnika nie rokuje zaspokojenia egzekwowanych należności, oraz po zakończeniu postępowania egzekucyjnego, powołując się na fakt, że na skutek prowadzonej egzekucji nie uzyskał w pełni zaspokojenia swej należności (bezskuteczność egzekucji).

Również w judykaturze przyjmuje się, że wyjawienie majątku jest pomocniczym środkiem egzekucji, pozwalającym uzyskać bezpośrednio od dłużnika – przy ewentualnym zastosowaniu przymusu – informacje o jego stanie majątkowym, niezbędne do wszczęcia albo prowadzenia toczącej się już egzekucji. Tworzy ono zamkniętą całość, nie mając zasadniczego, bezpośredniego wpływu na zainicjowanie lub tok postępowania egzekucyjnego, a jego podstawowym i jedynym celem jest ustalenie, czy dłużnik dysponuje mieniem nadającym się do egzekucji i gdzie się ono znajduje.

Wyrok SA w Łodzi z dnia 12 października 2018 r., I ACa 1615/17

Standard: 58353 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 242 słów. Wykup dostęp.

Standard: 57721

Komentarz składa z 148 słów. Wykup dostęp.

Standard: 53456

Komentarz składa z 317 słów. Wykup dostęp.

Standard: 29920

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.