Zwrot kosztów pozwanemu, który uznał przy pierwszej czynności procesowej żądanie pozwu (art. 101 k.p.c.)
Zwrot kosztów pozwanemu pomimo uwzględnienia powództwa (art. 101 k.p.c.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Treści art. 101 k.p.c. zwrot kosztów należy się pozwanemu pomimo uwzględnienia powództwa, jeżeli nie dał powodu do wytoczenia sprawy i uznał przy pierwszej czynności procesowej żądanie pozwu. Jak wskazuje się w doktrynie, przepis ten jest wyjątkiem od zasady obciążania kosztami stosownie do odpowiedzialności za wynik sprawy; premiuje lojalne zachowanie się pozwanego (dłużnika) i chroni go przed szykanami wierzyciela, wytaczającego zbędne procesy.
W niniejszej sprawie powoda trudno jednak uznać za wytaczającego proces zbędnie czy dla szykany, mimo zatem uznania powództwa przez pozwaną przy pierwszej czynności (w odpowiedzi na pozew i na rozprawie) dała powód do wytoczenia sprawy. Wyrok w sprawie ze skargi pauliańskiej ma charakter konstytutywny, wobec czego powód nie może uzyskać ochrony w inny sposób niż tylko przez wniesienie pozwu. Powód nie miał żadnych pozaprocesowych środków prawnych, aby doprowadzić do możliwości zaspokojenia się z prawa objętego pozwem. Także z uwagi na charakter wniesionego powództwa (skarga pauliańska) nie wymaga się wcześniejszego wezwania osoby trzeciej do zapłaty, albowiem istotą skargi pauliańskiej jest żądanie ubezskutecznienia w stosunku do wierzyciela czynności prawnej dokonanej przez dłużnika z osobą trzecią, celem zaś skargi pauliańskiej jest umożliwienie wierzycielowi zaspokojenia się z majątku osoby trzeciej w zakresie, w jakim byłoby to skuteczne w stosunku do dłużnika, gdyby ten nie pozbył się swego majątku lub nie zrezygnował z jego powiększenia.
Pozwana zatem dała powód do wytoczenia powództwa, jego przyczyną było zawarcie umowy majątkowej małżeńskiej, umowy o podział majątku wspólnego oraz umowy darowizny w warunkach pozwalających uznać je za bezskuteczne w stosunku do wierzyciela.
Z tego też względu wniosek pozwanej o zastosowanie w sprawie art. 101 k.p.c. nie mógł być uwzględniony.
Postanowienie SA w Rzeszowie z dnia 8 stycznia 2016 r., I ACz 929/15
Standard: 73304 (pełna treść orzeczenia)
Problematyka obciążenia powoda kosztami procesu na rzecz pozwanego, w trybie art. 101 k.p.c. należy do budzących w praktyce sądowej pewne kontrowersje, jako oparta w szczególności na ocennej przesłance „niedania powodu do wytoczenia powództwa".
Sytuacja taka ma miejsce wówczas, gdy postępowanie i postawa pozwanego uzasadniają racjonalny wniosek, że powód uzyskałby zaspokojenie swego żądania bez wytoczenia powództwa. Może to mieć miejsce zwłaszcza wtedy, gdy powód w ogóle nie wezwał pozwanego do dobrowolnego uczynienia zadość jego roszczeniu bądź pozwany zadeklarował dobrowolne go spełnienie, a powództwo miało charakter „pochopny".
Pozwany daje powód do skierowania sprawy na drogę sądową, gdy mimo wezwania nie realizuje swego obowiązku. Orzecznictwo z taką sytuacją zrównuje również przypadki gołosłownej deklaracji wykonania tego obowiązku w przyszłości, jeżeli faktyczna jego realizacja w rzeczywistości nie następuje.
Nie wyczerpuje hipotezy art. 101 k.p.c. przypadek jedynie częściowego uznania powództwa i uczynienia zadość żądaniu powoda jedynie w tym, ograniczonym zakresie.
Deklaracja pozwanego o uznaniu żądania pozwu pozostaje gołosłowna i nie daje podstaw do zastosowania wyjątku od zasady odpowiedzialności za wynik procesu. Jak trafnie wskazuje się w orzecznictwie samo oświadczenie pozwanego o uznaniu roszczeń bez jednoczesnej zapłaty lub zaoferowania sumy dłużnej oraz uiszczenie należności dopiero po wyroku nie czyni zadość wymaganiom art. 101 k.p.c. i nie uzasadnia przyznania mu zwrotu kosztów procesu
Wyrok w Warszawie z dnia 21 października 2015 r., I ACa 176/15
Standard: 73299 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 73300
Standard: 73301
Standard: 73302
Standard: 73295