Udział w przychodach z rzeczy właściciela nieposiadającego rzeczy i nierealizującego uprawnienia do współposiadania rzeczy
Udział współwłaścicieli w pożytkach i wydatkach (art. 207 k.c.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Jeżeli współwłaściciele nie ustalili w umowie pomiędzy nimi innych zasad zarządzania wspólną nieruchomością i rozliczania się z przychodów, jakie ta nieruchomość przynosi, to ten z nich, który nią faktycznie zarządza ma obowiązek rozliczyć się z pozostałymi stosownie do wielkości przysługujących im udziałów w prawie, a podstawą roszczenia o wypłacenie współwłaścicielowi przypadającej na niego części pożytków jest art. 207 k.c. Roszczenie przewidziane w tym przepisie ma charakter majątkowy i przedawnia się w terminach określonych w art. 118 k.c. W świetle tego przepisu, krótszy trzyletni termin przedawnienia dotyczy roszczeń o świadczenia okresowe i roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Świadczenie, które pozwana zobowiązana jest spełnić na rzecz powoda w związku z tym, że zażądał, aby wypłaciła mu przypadającą na jego udział we własności nieruchomości część pobranych przez nią w okresie od 5 października 2001 do końca 2004 r. pożytków z nieruchomości nie ma charakteru okresowego, nawet jeśli na te pobrane pożytki składały się będące świadczeniami okresowymi czynsze za najem lokali w budynku na nieruchomości wspólnej. Pozwana nie dzieliła się bowiem z pozostałymi współwłaścicielami pobranymi czynszami stosownie do ich udziałów w nieruchomości wspólnej i nie wypłacała im przypadającej na każdego współwłaściciela części pobranego czynszu, ale z gromadzonych do jednej puli przychodów czynszowych pokrywała następnie wydatki na nieruchomość wspólną. Zażądane przez powoda świadczenie nie jest zatem częścią czynszu najmu, lecz niewydatkowanym na potrzeby nieruchomości pożytkiem, jaki ta nieruchomość przyniosła.
Wyrok SN z dnia 5 marca 2021 r., II CSKP 54/21
Standard: 62125 (pełna treść orzeczenia)
Okoliczność, iż współwłaściciel rzeczy nie posiada jej ani nie realizuje w drodze roszczenia swojego uprawnienia do współposiadania rzeczy lub posiadania wyodrębnionej części rzeczy, nie stanowi przeszkody do domagania się przez tego współwłaściciela partycypowania proporcjonalnie do przysługującego mu udziału, w dochodach z rzeczy, jeżeli przynosi ona dochody (por. postanowienie SN z dnia 21.09.2006 roku, I CSK 128/06)
Postanowienie SN z dnia 17 listopada 2011 r., IV CSK 93/11
Standard: 29837 (pełna treść orzeczenia)