„Posiadanie” drogi publicznej i innych obiektów ogólnego użytku
Posiadanie samoistne i zależne (art. 336 k.c.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Możliwość publicznego (ogólnego) korzystania z określonego terenu (por. art. 26 ust. 1 u.o.l.) nie wyłącza jego samoistnego posiadania przez określoną osobę, jeżeli osoba ta terenem tym zawładnie i korzysta z niego cum animo rem sibi habendi (por. postanowienia SN z dnia 7 maja 2014 r., II CSK 491/13 i z dnia 15 stycznia 2015 r., IV CSK 193/14).
Postanowienie SN z dnia 10 maja 2019 r., I CSK 207/18
Standard: 64159 (pełna treść orzeczenia)
Posiadanie przez gminę drogi wewnętrznej, nie stanowiącej jej własności, musi przejawiać się w wykonywaniu czynności faktycznych świadczących o wykonywaniu władztwa, a nie w zaniechaniu ich wykonywania (art. 336 k.c.).
O posiadaniu zależnym Gminy mogłoby świadczyć wykonywanie w stosunku do nieruchomości drogowych czynności faktycznych, które mogą być zakwalifikowane jako posiadanie. Taką czynnością nie jest zaniechanie wykonania obowiązków ustawowych.
O posiadaniu gminy nie świadczy również twierdzenie, że drogi te są połączone z drogą publiczną i dostęp do nich ma nieograniczona liczba mieszkańców gminy. Połączenie to zabezpiecza potrzeby mieszkańców osiedli wybudowanych przez powódkę a pozwana zaprzeczyła, by dotyczyło większej ilości dróg publicznych, co powodowałoby możliwość przejazdu przez osiedle do innych części miasta lub innych miejscowości.
Nadanie nazw ulicom przez pozwaną za zgodą powódki, korzystanie z dojazdu drogami wewnętrznymi przez mieszkańców osiedli i inne osoby zainteresowane pobytem na osiedlu i argumenty dotyczące zaniechania gminy i wykonywania za tę gminę jej obowiązków przez powódkę, nie uzasadniają przyjęcia wykonywania posiadania gminy.
Wyrok SN z dnia 18 października 2017 r., II CSK 816/16
Standard: 64653 (pełna treść orzeczenia)