Obowiązek banku informowania o stanie rachunku bankowym (art. 728 § 1 k.c.)
Umowa rachunku bankowego (art. 725 - 733 k.c.)
Powołany przez skarżącego art. 728 KC został 1.5.2004 r., a więc już po dokonaniu spornego przelewu, zmieniony ustawą z 1.4.2004 r. o zmianie ustawy - Prawo bankowe oraz o zmianie innych ustaw (Dz. U. nr 91, poz. 870). Przed nowelizacją przepis tej ustawy stanowił, że bank obowiązany jest przy każdej zmianie stanu rachunku bankowego przesyłać jego posiadaczowi wyciąg z rachunku z ustaleniem salda (§ 1), a posiadacz rachunku bankowego obowiązany jest zgłosić bankowi niezgodność salda w ciągu czternastu dni od dnia otrzymania wyciągu z rachunku (§ 2).
Przewidziany w powołanym przepisie obowiązek banku miał umożliwić posiadaczowi rachunku bankowego sprawdzenie wpisów dokonanych na prowadzonym dla niego rachunku, uzgodnienie jego dokumentacji z dokonanymi wpisami oraz stwierdzenie zmian stanu rachunku i jego salda.
Artykuł 728 § 1 KC był przepisem bezwzględnie obowiązującym, wobec czego bank nie mógł uchylić się od wykonania wspomnianego obowiązku, strony mogły jednak w umowie rachunku bankowego odmiennie uregulować kwestię sposobu informowania o zmianach stanu rachunku i ustaleniu salda.
Nie było, zatem przeszkód, by w umowie z dnia 28 lutego 2000 r. strony postanowiły, że wyciągi z rachunku bankowego będą przesyłane skarżącemu pocztą, listem zwykłym. Postanowienie takie nie upoważnia jednak do przyjęcia, że nadanie przez pozwanego przesyłki pocztą, listem zwykłym jest równoznaczne z jej otrzymaniem przez skarżącego i to po upływie trzech dni od daty nadania.
Skarżący ma rację podnosząc, że nałożenie na niego ciężaru udowodnienia, iż wysłanej przez pozwanego przesyłki nie otrzymał, narusza regułę dowodową wynikającą z art. 6 k.c., to, bowiem pozwany łączył rozpoczęcie biegu terminu przedawnienia z faktem doręczenia skarżącemu wyciągu z rachunku i wywodził z tego faktu skutki prawne.
Wyrok SN z dnia 19 grudnia 2007 r., V CSK 340/07
Standard: 29557 (pełna treść orzeczenia)