Dziedziczenie prawa do renty

Skład spadku (art. 922 § 1 i 2 k.c.) Umowa renty (art. 903 k.c.)

Wyświetl tylko:

Cechą umowy renty jest to, że nie można z góry określić sumy świadczeń, które otrzymać ma uprawniony, nawet wówczas, gdy umowa renty została zawarta na czas określony. Wynika to z istoty stosunku renty, gdyż ten jest źródłem zobowiązania rentodawcy do spełniania określonych co do wysokości świadczeń w określonych odstępach czasu, a nie do spełnienia świadczenia w z góry określonej kwocie, przy czym sposób jego spełnienia jest oznaczony w ratach.

Losowość umowy renty skutkuje przyjęciem, że z chwilą śmierci uprawnionego wygasa prawo do renty.

Jeśli umowa renty przewiduje ustaloną kwotę, którą ma na jej podstawie otrzymać uprawniony w określonych odstępach czasu, jest to wówczas darowizna (z rozłożonym na raty świadczeniem jednorazowym). Wówczas niewykonane przed śmiercią obdarowanego raty świadczenia będącego przedmiotem darowizny i wchodzą w skład spadku po zmarłym obdarowanym" (str. 121-123).

Wyrok WSA z dnia 11 grudnia 2019 r., III SA/Wa 740/19

Standard: 87999 (pełna treść orzeczenia)

Zaległe raty renty wymagalne za czas przed śmiercią osoby uprawnionej tworzą wierzytelność spadkodawcy, która – jako prawo majątkowe zmarłego – przechodzi z chwilą śmierci na spadkobierców (tak wyrok SN z dnia 28 grudnia 1966 r. sygn. akt I PR 536/66). Jeżeli w skład spadku wchodzą wierzytelności, istniejące w chwili jego otwarcia, w tym zaległe raty renty wyrównawczej za okres do dnia śmierci spadkodawcy (poszkodowanego), których wysokość i terminy płatności określone zostały w wyroku wydanym już po śmierci uprawnionego, zaś obowiązek ich zapłaty powstał z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia Sądu przyznającego takie świadczenie to moment dowiedzenia się o nabyciu tego prawa należy wiązać z dniem, w którym spadkobierca uzyskał wiedzę o tym zdarzeniu, a nie z chwilą śmierci spadkodawcy.

Prawem majątkowym, o którym mowa w art. 4a ustawy podatkowej, nie jest uprawnienie do dochodzenia prawa majątkowego wchodzącego w skład spadku lecz samo prawo majątkowe przynależne spadkodawcy w chwili jego śmierci. Wierzytelność spadkodawcy w postaci zaległych rat renty wyrównawczej przechodzi na spadkobierców w stanie istniejącym w dacie otwarcia spadku. O ile nabycie tego prawa przez spadkobierców wiąże się z koniecznością jego ustalenia w drodze orzeczenia sądowego, zaś spadkobierca brał udział w takim postępowaniu to prawomocność wydanego w takiej sprawie orzeczenia wyznacza moment dowiedzenia się o jego nabyciu.

Wiedza o tym, że spadkodawcy przysługiwało roszczenie, którego otrzymanie wymaga orzeczenia sądu, nie oznacza wiedzy o jego nabyciu, w drodze dziedziczenia, przed dniem uprawomocnienia się takiego orzeczenia. 

Wyrok WSA z dnia 28 kwietnia 2011 r., I SA/Gl 923/10

Standard: 88016 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 89 słów. Wykup dostęp.

Standard: 29530

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.