Pojęcie "wierzytelność przyszła"

Wierzytelność w stosunku cywilnoprawnym

Wierzytelności przyszłe nie zostały zdefiniowane w kodeksie cywilnym. W nauce i orzecznictwie podkreśla się ich niejednorodny charakter. Przyjmuje się najczęściej, że obejmuje ona trzy rodzaje wierzytelności przyszłych.

Po pierwsze, są to wierzytelności z czynności prawnych dokonanych pod warunkiem zawieszającym lub z zastrzeżeniem terminu.

Po wtóre należą do nich wierzytelności, u których podłoża leży tylko częściowo zrealizowany stan faktyczny uzasadniający ich powstanie. W tym przypadku wierzytelności jako prawa podmiotowe powstają dopiero w momencie pojawienia się brakującego elementu danego stanu faktycznego.

Jako ostatni rodzaj wierzytelności przyszłych wyodrębnia się wierzytelności, których powstanie jest w całości sprawą przyszłości, a decydują o tym wyłącznie okoliczności faktyczne.

Wyrok SN z dnia 15 lutego 2006 r., IV CSK 71/05

Standard: 38807 (pełna treść orzeczenia)

Kategoria wierzytelności przyszłych nie jest jednorodna. Po pierwsze, obejmuje się nią wierzytelności warunkowe i terminowe. Po wtóre, w jej zakres włącza się wierzytelności, u których podłoża leży częściowo tylko zrealizowany stan faktyczny uzasadniający ich powstanie. Przykładem mogą być wierzytelności o wynagrodzenie przewidziane w umowie o roboty budowlane w okresie przed wykonaniem robót. Wreszcie, zalicza się tutaj wierzytelności, których powstanie jest w całości sprawą przyszłości, np. roszczenie o cenę za nie sprzedaną jeszcze rzecz.

Uchwała SN z dnia 19 września 1997 r., III CZP 45/97

Standard: 29391 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.