Bezwzględna nieważność uchwał walnego zgromadzenia sprzecznych z prawem lub zasadami współżycia społecznego
Zaskarżenie uchwał walnego zgromadzenia spółdzielni mieszkaniowej (art. 42 Pr.Sp.) Nadużycie prawa w poszczególnych kategoriach spraw i umów
Sankcja bezwzględnej nieważność uchwał walnego zgromadzenia spółdzielni sprzecznych z prawem lub zasadami współżycia społecznegota może dotyczyć tylko takich uchwał, które stanowią czynności prawne (por. uchwała SN z dnia 4 kwietnia 1990 r., III CZP 7/90, wyrok Sądu Najwyższego z dnia 4 sierpnia 1992 r., I CRN 113/92).
Czynność organu spółdzielni musi zatem zmierzać do powstania zmiany, albo ustania stosunku prawnego. Członek spółdzielni może wystąpić wyłącznie z powództwem o ustalenie nieważności uchwały walnego zgromadzenia, która następuje ex tunc.
Wyrok SN z dnia 26 marca 2002 r., III CKN 989/00
Standard: 29376 (pełna treść orzeczenia)
Uchwały narażające członków spółdzielni na znaczne wydatki, nie związane z realizacją celów statutowych, dla wielu zbędne ze względu na ich brak zainteresowania, dla innych niemożliwe do realizacji ze względu na ich sytuację materialną, należy uważać za bezwzględnie nieważne, naruszające nie tylko normy obowiązującego prawa, ale również zasady współżycia społecznego (por. art. 58 § 1 i 2 k.c.).
Uchwała o zainstalowaniu telewizji kablowej na koszt wszystkich członków Spółdzielni przekracza zakres uprawnień tego organu Spółdzielni. To sprawia, że podjęta uchwała nie wiąże żadnego członka i nie wywołuje skutków prawnych. Tym samym nie może ona stanowić podstawy do dochodzenia roszczeń wynikających z jej treści i mimo jej niezaskarżenia w trybie art. 42 Prawa spółdzielczego sąd powinien ją poddać kontroli i ocenie z punktu widzenia jej ważności jako czynności prawnej.
Wyrok SN z dnia 4 sierpnia 1992 r., I CRN 113/92
Standard: 29377 (pełna treść orzeczenia)