Legitymacja czynna nabywcy spadku lub udziału w nim w sprawie o zmianę postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku
Zmiana postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku, zapisu windykacyjnego, poświadczenia dziedziczenia (art. 679 k.p.c.) Wstąpienie nabywcy spadku w prawa i obowiązki spadkobiercy (1053 k.c.)
Nabywca spadku lub udziału w nim jest legitymowany do złożenia wniosku o zmianę lub uchylenie postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku, jeżeli zbywca był uczestnikiem postępowania (art. 679 § 1 k.p.c.).
Zagadnieniem, czy ograniczenia przewidziane w art. 679 § 1 zdaniu drugim k.p.c. dotyczą także spadkobiercy uczestnika, Sąd Najwyższy zajmował się w uchwale z dnia 21 marca 2001 r., III CZP 4/01. W uzasadnieniu uchwały stwierdził, że z wielu uregulowań zawartych w kodeksie postępowania cywilnego wynika, iż spadkobiercy w odniesieniu do praw i obowiązków wchodzących w skład spadku znajdują się w takiej samej sytuacji w zakresie postępowania jak spadkodawca i mogą wykorzystywać tylko te środki, które mógłby wykorzystać spadkodawca, jeżeli nastąpiła prekluzja uprawnienia do zgłoszenia twierdzeń i środków dowodowych albo upływ terminu o czym mowa w art. 679 § 1 k.p.c.
Podobnie jak dziedziczenie, charakter sukcesji generalnej ma umowne nabycie spadku lub udziału w nim (art. 1053 k.c.); nabywca wstępuje we wszystkie prawa i obowiązki zbywcy. Zasadny jest więc pogląd, że jeżeli zbywca był uczestnikiem postępowania o stwierdzenie nabycia spadku, to przepis art. 679 § 1 zdanie drugie k.p.c. ma zastosowanie także do nabywcy spadku (udziału w spadku).
Postanowienie SN z dnia 13 grudnia 2001 r., IV CKN 566/00
Standard: 29274 (pełna treść orzeczenia)