Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Ograniczenia z art. 679 § 1 zd. 2 k.p.c. wobec następców prawnych uczestników postępowania o stwierdzenie nabycia spadku

Zmiana postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku, zapisu windykacyjnego, poświadczenia dziedziczenia (art. 679 k.p.c.)

Wyświetl tylko:

Ograniczenie terminem przewidzianym w art. 679 § 1 zd. 2 kp.c., z wystąpieniem o zmianę prawomocnego postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku, dotyczy nie tylko uczestników tego postępowania, ale również ich następców prawnych. Zasada ta nie ma jednak zastosowania wówczas, gdy legitymację do występowania w sprawie o zmianę prawomocnego postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku wnioskujący o to nie czerpie jedynie z tego, że jest następcą prawnym jednego z uczestników zakończonego prawomocnie postępowania, lecz z tego, że jako powołany do spadku powinien brać udział w pierwszym postępowaniu o stwierdzeniu nabycia spadku.

Ograniczenie przewidziane w art. 679 § 1 zd. 2 KPC dotyczy także spadkobiercy uczestnika postępowania o stwierdzenie nabycia spadku (post. SN z 26.1.2001 r., II CKN 784/00).

Postanowienie SR w Olsztynie z dnia 2 lipca 2017r., X Ns 844/15

Standard: 29252 (pełna treść orzeczenia)

Przepis art. 679 § 1 zdanie drugie k.p.c. ma zastosowanie do spadkobiercy uczestnika postępowania o stwierdzenie nabycia spadku, w razie zatajenia przez tego uczestnika istnienia testamentu.

Z uregulowań zawartych w kodeksie postępowania cywilnego wynika, że spadkobiercy w odniesieniu do praw i obowiązków wchodzących w skład spadku znajdują się w takiej samej sytuacji w zakresie postępowania jak spadkodawca i mogą wykorzystywać tylko te środki, które mógłby wykorzystać spadkodawca. Zatem skoro nastąpiła prekluzja uprawnienia do zgłoszenia twierdzeń i środków dowodowych albo upływ terminu, o czym mowa w art. 679 § 1 k.p.c., dotyczy to także spadkobierców.

Wymienionych ograniczeń nie można traktować jako dodatkowych obostrzeń stawiających spadkobierców w gorszej sytuacji, gdyż spadkodawca, będąc uczestnikiem poprzedniego postępowania, miał pełną możliwość przedstawienia materiału faktycznego i dowodowego, który z jego woli nie został wykorzystany w tamtym postępowaniu.

Uchwała SN z dnia 21 marca 2001 r., III CZP 4/01

Standard: 29275 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 28 słów. Wykup dostęp.

Standard: 29269

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.