Dobro dziecka jako przesłanka przysposobienia (art. 114 § 1 k.r.o.)
Przesłanki przysposobienia (art 114 - 114[1] k.r.o.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Zgodnie z art. 114 § 1 k.r.o. przysposobić można jedynie osobę małoletnią i tylko dla jej dobra. Dobro dziecka ma być zatem zasadniczym, a właściwie jedynym motywem, którym powinien kierować się sąd przy orzekaniu o przysposobieniu.
W świetle art. 114[1] § 1 k.r.o. (niezależnie od konieczności istnienia odpowiedniej różnicy wieku między przysposabiającym a przysposobionym, o czym mowa w § 2 tego artykułu) przysposobić może osoba mająca pełną zdolność do czynności prawnych, jeżeli jej kwalifikacje osobiste uzasadniają przekonanie, że będzie należycie wywiązywała się z obowiązków przysposabiającego oraz posiada opinię kwalifikacyjną i świadectwo ukończenia szkolenia organizowanego przez ośrodek adopcyjny, o którym mowa w przepisach o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, chyba że obowiązek ten jej nie dotyczy.
Postanowienie SN z dnia 16 listopada 2022 r., II CSKP 1817/22
Standard: 68469 (pełna treść orzeczenia)
Rozpoznanie wniosku o przysposobienie wymaga wnikliwej oceny z punktu widzenia dobra przysposabianego (art. 114 § 1 k.r.o.). Nie może ona jednak być ukierunkowana tyko na aktualną sytuację dziecka, ale musi mieć na względzie także przyszłość przysposabianego.
Postanowienie SN z dnia 22 czerwca 2012 r., V CSK 283/11
Standard: 55461 (pełna treść orzeczenia)