Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Obowiązek wzajemnej pomocy i współdziałania dla dobra rodziny (art. 23 k.r.o.)

Prawa i obowiązki małżonków (art. 23 k.r.o.)

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

W art. 23 in fine k.r.o. jest mowa o każdej postaci współdziałania służącego funkcjonowaniu rodziny, zarówno w ramach pracy zarobkowej oraz zajmowania się domem, jak i – nieprzynoszącego bezpośrednio powiększania majątku wspólnego – wychowania dzieci. Ostatecznie bowiem na wielkość dorobku wpływają nie tylko dochody małżonków, lecz także umiejętność gospodarowania zasobami oraz ograniczania kosztów zaspokajania potrzeb, m.in. dzięki oszczędnemu wydatkowaniu posiadanych środków, wykonywaniu prac domowych we własnym zakresie i udanym inwestowaniu w celu pomnażania majątku.

Gdy w wyniku postawy współmałżonka, który nie wypełniał obowiązku współdziałania dla dobra rodziny, doszło do zupełnego i trwałego rozkładu pożycia małżeńskiego, to fakt zawinionego doprowadzenia do rozkładu pożycia może być uznany za ważny powód w rozumieniu art. 43 § 2 k.r.o., natomiast ekonomiczne aspekty takiego zachowania, wpływające na dysproporcję w stopniu przyczyniania się, powinny być rozważane pod kątem ustalenia nierównych udziałów w majątku wspólnym – w ramach drugiego etapu sekwencyjnie badanych podstaw zastosowania art. 43 § 2 zd. 1 k.r.o.

Postanowienie SN z dnia 16 listopada 2023 r., II CSKP 1401/22

Standard: 74942 (pełna treść orzeczenia)

Art. 23 k.r.o. nie jest podstawą ograniczenia w swobodzie dysponowania majątkiem osobistym. Mogą one wynikać z zasad współżycia społecznego.

Postanowienie SN z dnia 5 października 2018 r., III CSK 119/18

Standard: 32338 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 122 słów. Wykup dostęp.

Standard: 58649

Komentarz składa z 159 słów. Wykup dostęp.

Standard: 28985

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.