Szkoda wynikająca z bezpodstawnego wypowiedzenia umowy najmu zawartej na czas oznaczony

Wypowiedzenie najmu

Zawierając umowę najmu na czas oznaczony, wynajmujący oczekuje korzyści w postaci czynszu najmu za cały czas trwania umowy. Nie ulega wątpliwości, że gdyby nie doszło do bezpodstawnego wypowiedzenia umowy najmu, taką korzyść wynajmujący by uzyskali, a wobec wypowiedzenia umowy i wydania przedmiotu najmu zostali pozbawieni możliwości otrzymania czynszu za pozostały czas trwania umowy.

Roszczenie odszkodowawcze ma inny charakter niż roszczenie o wykonanie umowy. Ma ono na celu wyrównanie uszczerbku wywołanego nieprawidłowym zachowaniem kontrahenta, a nie wymuszenie na nim wykonania zobowiązania zgodnie z treścią umowy.

Szkodą wynikającą z bezpodstawnego wypowiedzenia umowy najmu zawartej na czas oznaczony, powstałą w chwili wystąpienia zdarzenia sprawczego, jest także lucrum cessans w postaci korzyści, których możliwości uzyskania powód został pozbawiony, a które otrzymałby, gdyby nie doszło do rozwiązania umowy.

Roszczenie powoda nie jest roszczeniem o wykonanie zobowiązania, a więc o zapłatę należnego czynszu najmu, gdyż z chwilą rozwiązania umowy najmu na skutek wypowiedzenia powód takie roszczenie utracił, nie ma zatem znaczenia data wymagalności poszczególnych wierzytelności czynszowych wynikających z umowy najmu; wynajmujący bowiem definitywnie utracił możliwość uzyskania tych korzyści z chwilą zakończenia stosunku obligacyjnego.

Dochodzenie roszczenia odszkodowawczego, wynikającego z bezzasadnego wypowiedzenia przez najemcę umowy najmu lokalu zawartej na czas oznaczony i obejmującego utracone korzyści, nie stanowi czynności zachowawczej, a tym samym powód jako jeden z wynajmujących nie jest uprawniony do dochodzenia odszkodowania w pełnej wysokości na podstawie art. 209 k.c.

Wyrok SN z dnia 10 lutego 2017 r., V CSK 270/16

Standard: 28885 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.