Bezprawność czynu niedozwolonego
Bezprawność działania i zaniechania jako przesłanka odpowiedzialności deliktowej
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Konieczne jest rozróżnienie „bezprawności karnej” od „bezprawności cywilnej”. „Bezprawność” na gruncie prawa karnego rozumie się jako sprzeczność z normą prawa karnego, natomiast „bezprawność” w rozumieniu prawa cywilnego, to sprzeczność nie tylko z normami wynikającymi z przepisów prawa, lecz także z normami moralnymi i obyczajowymi, ujmowanymi jako „zasady współżycia społecznego”. Oznacza to, iż wyłączenie bezprawności karnej (np. z powodu zaistnienia skutecznej zgody dysponenta dobra) nie zawsze będzie skutkowało wyłączeniem bezprawności w rozumieniu prawa cywilnego. Dane zachowanie (czyn) nadal może pozostać cywilnie bezprawny, bowiem – mimo skutecznej zgody dysponenta wyłączającej bezprawność karną – nie jest wykluczone ocenienie go jako sprzecznego z przepisami prawa cywilnego lub zasadami współżycia społecznego.
Wyrok SN z dnia 24 sierpnia 2023 r., III KK 461/22
Standard: 74138 (pełna treść orzeczenia)
Czyn sprawcy pociągający za sobą odpowiedzialność cywilną musi wykazywać pewne cechy (znamiona) odnoszące się do strony przedmiotowej i podmiotowej. Chodzi, w szczególności, o znamiona niewłaściwości postępowania od strony przedmiotowej, co określa się mianem bezprawności czynu.
Bezprawność, jako przedmiotowa cecha czynu sprawcy, tradycyjnie ujmowana jest jako sprzeczność z obowiązującym porządkiem prawnym, obejmującym nakazy i zakazy wynikające, przede wszystkim, z normy prawnej, a także nakazy i zakazy wynikające z norm moralnych i obyczajowych, określanych jako „zasady współżycia społecznego” lub „dobre obyczaje”.
Wyrok SA w Warszawie z dnia 12 kwietnia 2018 r., V ACa 1185/17
Standard: 20326 (pełna treść orzeczenia)
Bezprawność - jako przedmiotowa cecha czynu sprawcy - tradycyjnie ujmowana jest jako sprzeczność z obowiązującym porządkiem prawnym. Pojęcie „porządek prawny” obejmuje przy tym nakazy i zakazy wynikające z normy prawnej, lecz także nakazy i zakazy wynikające z norm moralnych i obyczajowych, określanych jako „zasady współżycia społecznego” lub „dobre obyczaje”.
Wyrok SO w Poznaniu z dnia 18 września 2017 r., XVIII C 269/17
Standard: 28838 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 10160 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 28832 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 16736 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 68245 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 5170
Standard: 55250 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 21466 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 39875 (pełna treść orzeczenia)