Odpowiedzialności darczyńcy z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania umowy (art. 891 k.c.)
Umowa darowizny (art. 888-902 k.c.)
Nieodpłatny charakter umowy darowizny i zamiar przysporzenia korzyści tylko obdarowanemu nie zwalnia darczyńcy z odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną niewykonaniem lub nienależytym wykonaniem umowy. Wspomniany charakter umowy uzasadnia jednak odejście od generalnych zasad odpowiedzialności w reżimie odpowiedzialności kontraktowej przewidzianych normą art. 471 k.c., a w konsekwencji słabszą ochronę osoby, która uzyskuje prawo do świadczenia pod tytułem darmym. Odpowiedzialność darczyńcy określona w art. 891 § 1 k.c. jest mniej surowa niż na podstawie zasad ogólnych i zachodzi tyko wtedy, gdy szkoda została wyrządzona umyślnie lub na skutek rażącego niedbalstwa.
Gdy darczyńcawyrządza szkodę niepozostającą w związku z wykonaniem zobowiązania jego odpowiedzialność z czynu niedozwolonego jest oczywista.
Zniszczenie lub utrata rzeczy po zawarciu ważnej umowy darowizny, w której darczyńca zobowiązał się rzecz wydać, skutkuje odpowiedzialnością na podstawie art. 891 § 1 k.c., natomiast gdyby zniszczenie lub utrata nastąpiła po wydaniu rzeczy obdarowanemu, a więc po wykonaniu darowizny wchodzi w grę odpowiedzialność deliktowa. W konsekwencji poszkodowany obdarowany musi wykazać przesłanki,od których uzależniona jest odpowiedzialność deliktowa.
Wyrok SA we Wrocławiu z dnia 15 maja 2015 r., I ACa 307/15
Standard: 28813 (pełna treść orzeczenia)