Odwołanie darowizny niewykonanej
Odwołanie darowizny niewykonanej (art. 896 k.c.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Samo zawarcie umowy darowizny nieruchomości, wywołującej skutek rzeczowy przewidziany w art. 155 § 1 k.c., nie przesądza o tym, że umowa darowizny została już wykonana (por. m.in. wyrok SN z dnia 3 kwietnia 2014 r., V CSK 289/13).
Postanowienie SN z dnia 5 czerwca 2018 r., IV CSK 27/18
Standard: 28805 (pełna treść orzeczenia)
Dopuszczalne jest odwołanie darowizny tylko w takiej części, jaka wystarcza dla wyeliminowania wymienionego w art. 896 k.c. uszczerbku. Stanowisko to oznacza, że także w razie odwołania przez darczyńcę całej darowizny sąd może uwzględnić jedynie w części żądanie darczyńcy wobec obdarowanego dotyczące zwrotu przedmiotu darowizny w zakresie, w jakim pozwoli to na wyeliminowanie stanu majątkowego darczyńcy określonego bliżej w art. 896 k.c. Ponadto może to dotyczyć tylko takiego przedmiotu darowizny, który ma charakter podzielny.
Prawo do odwołania darowizny na mocy art. 896 k.c. przysługuje tylko darczyńcy, a nie jego spadkobiercom. W konsekwencji powód mógł skutecznie odwołać darowiznę jedynie w części, jaka mu przypadła w przedmiocie darowanym po śmierci żony.
W art. 896 k.c. mowa jest o darowiźnie niewykonanej, co uzasadnia wniosek, że w przypadku darowizny polegającej na przeniesieniu własności rzeczy do jej wykonania nie dochodzi z chwilą zawarcia umowy i przeniesienia własności rzeczy, lecz z chwilą wykonania wynikających z tej umowy obowiązków, w tym obowiązku wydania rzeczy, będącej przedmiotem darowizny i umożliwienia obdarowanemu korzystania z tej rzeczy.
Dokonując oceny, czy doszło do wykonania umowy darowizny należy uwzględnić charakter przedmiotu darowizny oraz konkretne okoliczności, w których doszło do zawarcia umowy darowizny.
Wyrok SN z dnia 3 kwietnia 2014 r., V CSK 289/13
Standard: 28803 (pełna treść orzeczenia)