Bieg terminu zasiedzenia służebności gruntowej
Zasiedzenie służebności gruntowej (art. 292 k.c.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Bieg terminu zasiedzenia służebności gruntowej, polegającej na korzystaniu z nieruchomości sąsiedniej w sposób określony we wniosku, nie mógł się rozpocząć w czasie, gdy przedsiębiorstwo państwowe, korzystające w ramach prowadzenia swojej działalności z urządzeń wzniesionych na sąsiedniej nieruchomości, nie było ani właścicielem, ani użytkownikiem wieczystym nieruchomości, na której prowadzona była działalność przedsiębiorstwa. Dopiero z dniem 5 grudnia 1990 r. władanie przez przedsiębiorstwo państwowe jako użytkownika wieczystego nieruchomości władnącej z urządzeń znajdujących na nieruchomości, stanowiącej w tej dacie własność Gminy Miasto [...], mogło doprowadzić do nabycia przez zasiedzenie służebności gruntowej.
Bezsporne jest, że bieg zasiedzenia nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa mógł się rozpocząć dopiero od 1 października 1990 r. z uwagi na obowiązujące do tej daty przepisy wyłączające możliwość nabycia przez zasiedzenie jakichkolwiek praw na nieruchomości Skarbu Państwa. W orzecznictwie Sądu Najwyższego utrwalony jest także pogląd, że zgodnie z art. 10 ustawy nowelizującej co do osób, które były posiadaczami samoistnymi takich nieruchomości przed 1 października 1990 r., kodeksowe terminy ulegają skróceniu o czas trwania tego posiadania, lecz nie więcej niż o połowę, czyli nie więcej niż o 10 i 15 lat (tak w szczególności uchwała SN z dnia 31 stycznia 2002 r., III CZP 72/01).
Postanowienie SN z dnia 14 marca 2017 r., II CSK 463/16
Standard: 32866 (pełna treść orzeczenia)
Treścią posiadania służebności jest władanie cudzą nieruchomością z wolą wykonywania konkretnej służebności.
Przy ocenie posiadania prowadzącego do zasiedzenia służebności gruntowej chodzi o faktyczne korzystanie z gruntu w takim zakresie i w taki sposób, w jaki czyniłaby o osoba, której przysługuje służebność / por. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 31 maja 2006 r., IV CSK 149/05/. Zatem zmiana tego zakresu, czyli sposobu posiadania, przerywa bieg zasiedzenia, który rozpoczyna się na nowo. Jednocześnie możliwym jest przeniesienie posiadania na inny podmiot w tym samym kształcie, co przysługujący dotychczasowemu posiadaczowi.
Jeżeli zmiana posiadacza nastąpiła w wyniku przeniesienia samoistnego posiadania podczas biegu zasiedzenia, nowy posiadacz może doliczyć do swojego posiadania czas posiadania swojego poprzednika i wtedy zostaje zachowana ciągłość posiadania.
W przypadku państwowej osoby prawnej, może ona doliczyć do swojego czasu posiadania czas posiadania przez Skarb Państwa tylko wtedy, gdy Skarb Państwa podczas biegu zasiedzenia przeniósł na nią posiadanie.
Jeżeli więc przeniesienie posiadania nie nastąpiło, to zasiedzenie na rzecz państwowej osoby prawnej biegnie na nowo dopiero od dnia 1 lutego 1989 r., natomiast dotychczasowy okres posiadania ulega zniweczeniu.
Wyrok SO w Olsztynie z dnia 13 czerwca 2014 r., IX Ca 148/14
Standard: 7655 (pełna treść orzeczenia)