Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Umowa o budowę lokalu (art. 18 ust. 1 u.s.m.)

Prawo odrębnej własności lokalu (art. 18 - 27[1] u.s.m.)

Umowa o budowę lokalu zawierana na podstawie art. 18 u.s.m. powinna obejmować m.in. zobowiązanie do pokrywania kosztów zadania inwestycyjnego w części przypadającej na konkretny lokal przez wniesienie wkładu (art. 18 ust. 1 pkt 1 u.s.m.) oraz określenie zakresu rzeczowego robót realizowanych w ramach zadania inwestycyjnego powierzonego spółdzielni (art. 18 ust. 1 pkt 2 u.s.m.). Umowa ta ma jednoznacznie zobowiązujący charakter – obliguje ona spółdzielnię do realizacji określonej inwestycji, a po jej zrealizowaniu do ustanowienia odrębnej własności lokalu na rzecz drugiej strony umowy, która zobowiązuje się do partycypowania w kosztach budowy. Umowa tego typu dotyczy zatem ze swojej istoty określonej rzeczy przyszłej, dlatego też nie jest możliwe w tym przypadku posłużenie się konstrukcją umowy zobowiązującej do przeniesienia własności o podwójnym skutku (art. 155 § 1 k.c.).

W związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 5 lutego 2015 r., K 60/13, ustawą z dnia 20 lipca 2017 r. o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz ustawy – Prawo spółdzielcze (Dz.U. poz. 1596) nadano nowe brzmienie art. 18 u.s.m.

Przepis ten stanowi obecnie, że umowę o budowę lokalu ze spółdzielnią zawiera osoba ubiegająca się o ustanowienie odrębnej własności lokalu, która z chwilą zawarcia umowy uzyskuje ekspektatywę własności (art. 19 u.s.m.), co ex lege skutkuje powstaniem członkostwa w spółdzielni (art. 3 ust. 1 pkt 4 i art. 3 ust. 3 u.s.m.). Wejście w życie tych przepisów nie przesądza jednak per se o ważności umowy o budowę lokalu zawartej z osobą niebędącą członkiem spółdzielni przed ich wejściem w życie i przed wydaniem wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 5 lutego 2015 r., K 60/13.

Postanowienie SN z dnia 13 kwietnia 2018 r., I CSK 324/17

Standard: 28534 (pełna treść orzeczenia)

Do oceny stosunków wynikających z umowy o budowę mieszkania spółdzielczego, zawartej przez spółdzielnię mieszkaniową z osobą nie będącą członkiem tejże spółdzielni, stosuje się przepisy kodeksu cywilnego dotyczące wykonania i skutków niewykonania zobowiązań z umów wzajemnych (art. 487 i nast. k.c.), chyba że strony przyjęły w umowie inne przepisy.

Wyrok SN z dnia 9 kwietnia 1999 r., I CKN 1135/97

Standard: 28739 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.