Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Uprawienia osób niepełnosprawnych posiadających karty parkingowe

Niestosowanie się do znaku, sygnału lub polecenia drogowego (art. 92 § 1 k.w.)

Zgodnie z art. 8 ust. 1 prawa o ruchu drogowym (dalej jako: p.r.d.) osoba niepełnosprawna legitymująca się kartą parkingową i kierująca pojazdem samochodowym oznaczonym tą kartą, może nie stosować się do niektórych znaków drogowych dotyczących zakazu ruchu lub postoju, w zakresie określonym przepisami, o których mowa w art. 7 ust. 2 p.r.d. Przepis ten ma, zgodnie z ust. 2 art. 8 p.r.d., zastosowanie również do kierującego pojazdem, który przewozi osobę niepełnosprawną legitymującą się kartą parkingową oraz do kierującego pojazdem należącym do placówki, o której mowa w ust. 3a pkt 3 art. 8 p.r.d., przewożącego osobę mającą znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się, pozostającą pod opieką takiej placówki. Dla zagadnienia omawianego w tym fragmencie uzasadnienia najistotniejsze jest jednak zestawienie treści art. 8 ust. 3a p.r.d. z art. 8 ust. 7 pkt 2 p.r.d. i z treścią wydanego na podstawie art. 8 ust. 7 rozporządzenia wykonawczego.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 p.r.d. osoba niepełnosprawna legitymująca się kartą parkingową i kierująca pojazdem samochodowym oznaczonym tą kartą, może nie stosować się do niektórych znaków drogowych dotyczących zakazu ruchu lub postoju, w zakresie określonym przepisami, o których mowa w art. 7 ust. 2 p.r.d.

Zodnie z § 33 ust. 2 rozporządzenia Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych (Dz. U. z 2002 r. Nr 170, poz. 1393) uprawniona osoba niepełnosprawna o obniżonej sprawności ruchowej, kierująca pojazdem samochodowym oraz kierujący pojazdem przewożący taką osobę, mogą, pod warunkiem zachowania szczególnej ostrożności, nie stosować się do zakazów wyrażonych znakami: B-I, B-3, B-3a, B- 4, B-10, B-35, B-37, B-38, B-39, a uprawnienie to może zostać co prawda wyłączone, ale w sposób wyraźnie określony w przepisach prawa. Załącznik nr 1 do rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach (Dz. U. z 2003 r. Nr 220, poz. 2181) zezwolił uprawnionym organom na wyłączenie opisanego wyżej prawa osób niepełnosprawnych, poprzez umieszczenie tabliczki z napisem "Dotyczy także niepełnosprawnych", jeżeli warunki lokalne uzasadniają ujęcie zakazami wynikającymi z tych znaków również uprawnione osoby niepełnosprawne o ograniczonej sprawności ruchowej.

Z art. 8 ust. 3a wynika, że kartę parkingową wydaje się:

1) osobie niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego albo umiarkowanego stopnia niepełnosprawności mającej znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się;

2) osobie niepełnosprawnej, która nie ukończyła 16 roku życia mającej znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się;

3) placówce zajmującej się opieką, rehabilitacją lub edukacją osób niepełnosprawnych mających znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się.

Natomiast z art. 8 ust. 7 pkt 2 p.r.d. wynika z kolei to, że tylko w przypadku kart, o których mowa w art. 8 ust. 3a pkt 3 p.r.d. częścią składową numeru karty jest numer rejestracyjny pojazdu, a zatem że tylko karty parkingowe placówek zajmujących się opieką, rehabilitacją lub edukacją osób niepełnosprawnych mających znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się, posiadają numery rejestracyjne aut. A contrario, wymóg ten nie dotyczy kart parkingowych wydawanych osobom fizycznym niepełnosprawnym, o których mowa w art. 8 ust. 3a pkt 1 i 2 p.r.d.

Powyższy wniosek, wyprowadzony z przepisów ustawy - Prawo o ruchu drogowym, znajduje potwierdzenie w przepisach rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 czerwca 2014 r. w sprawie wzoru oraz trybu wydawania i zwrotu kart parkingowych (Dz. U. z 2014 r. poz. 870), wydanego na podstawie upoważnienia ustawowego zawartego w art. 8 ust. 7, a przede wszystkim we wzorach kart parkingowych dla niepełnosprawnych osób fizycznych z jednej strony oraz dla placówek, o których mowa w art. 8 ust. 3a pkt 3 p.r.d. z drugiej strony.

Zgodnie z § 13. wyż. wym. rozporządzenia wzór karty parkingowej dla osób niepełnosprawnych określa załącznik nr 2 do rozporządzenia, a zgodnie z § 14. tego rozporządzenia wzór karty parkingowej dla placówek określa załącznik nr 3 do rozporządzenia. Tylko we wzorze nr 3, czyli tym, który dotyczy placówek, o których mowa w art. 8 ust. 3a pkt 3 p.r.d., figuruje numer rejestracyjny samochodu. Natomiast we wzorze nr 2, dotyczącym niepełnosprawnych osób fizycznych, figuruje jedynie dziewięciocyfrowy indywidualny numer nadany kolejnej karcie parkingowej, oddzielony ukośnikiem prawym od czterocyfrowego numeru, oznaczającego kod powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności, którego przewodniczący wydał kartę parkingową. Wcześniej obowiązujące rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 30 marca 2004 r. (Dz. U. z 2004 r. Nr 67, poz. 616) w sprawie wzorów kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych i placówek zajmujących się opieką, rehabilitacją lub edukacją tych osób, w sposób analogiczny określało oznaczenia kart.

Wyrok SN z dnia 29 stycznia 2016 r., IV KK 328/15

 

Standard: 28386 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.