Znamiona wykroczenia z art. 70 § 2 k.w.
Podejmowanie czynności zawodowych lub służbowych po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka (art. 70 § 2 k.w.)
W art. 70 § 2 k.w. przewidziano czyn zabroniony polegający na podejmowaniu czynności zawodowych lub służbowych przez osobę, która wbrew obowiązkowi zachowania trzeźwości, znajduje się w stanie po użyciu alkoholu, środka odurzającego lub innej podobnie działającej substancji bądź środka.
W kontekście tej dyspozycji należało wskazać, że przyjmuje się, iż stan nietrzeźwości w rozumieniu art. 46 ust. 3 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi jest stanem po użyciu alkoholu w rozumieniu art. 70 § 2 k.w. Trafny jest bowiem pogląd „jeśli stan po użyciu alkoholu po przekroczeniu określonej granicy przechodzi w stan nietrzeźwości, to nie oznacza, że przestaje być stanem po użyciu alkoholu (por. postanowienie SN z 7 czerwca 2002 r. I KZP 14/02).
Istotą tego wykroczenia jest obowiązek zachowania trzeźwości zawodowej, a jego konstrukcja opiera się na zagrożeniu abstrakcyjnym. W tym wypadku niebezpieczeństwo stanowi podejmowanie czynności zawodowych lub służbowych po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka.
Nie istnieje powinność dowodzenia, że z czynności zawodowych lub służbowych, podejmowanych po użyciu alkoholu (lub podobnie działającego środka) wyniknęło zagrożenia bezpieczeństwa osób i mienia.
Czynności zawodowe lub służbowe obejmują wszelkie czynności mieszczące się w ramach uprawnień i obowiązków związanych z wykonywaniem określonego zawodu lub pełnienia określonej służby.
Rozszerzenie dyspozycji tego przepisu o czynności służbowe pozwoliło na usunięcie wątpliwości, czy osoba pozostająca w służbach mundurowych rzeczywiście podejmuje czynności „zawodowe”. W obowiązującym stanie prawnym, jeżeli osoba ta podejmuje czynności służbowe w stanie po użyciu alkoholu, środka odurzającego lub innej podobnie działającej substancji lub środka, odpowiada za popełnienie wykroczenia z art. 70 § 2 k.w. Czynności te mogą być ogólnie powierzone w momencie powstania stosunku służbowego, a uszczegółowione w ramach przyznanego zakresu czynności albo mogą być polecone doraźnie (np., rozkazem, poleceniem przełożonego).
Wyrok SN z dnia 20 października 2016 r., WK 5/16
Standard: 28364 (pełna treść orzeczenia)