Skarga pauliańska w razie umowy o podział majątku wspólnego małżonków

Umowny podział majątku Skarga pauliańska od orzeczeń i ugód działowych

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Umowa o podział majątku wspólnego po ustaniu ustawowej wspólności małżeńskiej zawarta z pokrzywdzeniem wierzyciela może być przez niego zakwestionowana skargą pauliańską (por. wyrok SAw Katowicach z dnia 13 maja 2014 r., I ACa 58/14).

Wyrok SO w Krakowie z dnia 12 października 2015 r., I C 1638/14

Standard: 5092

Przedmiotem zaskarżenia w drodze z powództwa ze skargi pauliańskiej mogą być w zasadzie czynności, które przynoszą korzyść majątkową osobie trzeciej, a więc czynności określane jako przysparzające, które są skutkiem rozporządzeń dłużnika. Zgodnie też przyjmuje się w orzecznictwie i piśmiennictwie, że do tego rodzaju umów jak najbardziej kwalifikuje się umowa o podział majątku wspólnego przez małżonków po ustaniu ustawowej wspólności małżeńskiej, która jeśli została zawarta z pokrzywdzeniem wierzyciela to może być przez niego zakwestionowana skargą pauliańską z art. 527 KC (zob. wyrok SA w Katowicach z dnia 18 stycznia 2013 r., V ACa 682/12).

Na skutek zawartej umowy podziałowej każdy z małżonków staje się wyłącznym właścicielem przedmiotów i praw, które zostały przyznane mu w tej umowie. Od tej pory przedmioty te stanowią majątki odrębne każdego z nich i w tym należy właśnie upatrywać istotę uzyskania korzyści przez każdego z nich (por. wyrok SN z dnia 28 kwietnia 2004 r., III CK 469/02).

Ocena czy dana czynność prawna krzywdzi wierzyciela powinna być dokonana według chwili zaskarżenia tej czynności, a praktycznie w dacie orzekania. Ponadto nie można tracić z pola widzenia, iż zaskarżoną umową został dokonany podział majątku wspólnego stron w części obejmującej kilka nieruchomości, dwa przedsiębiorstwa i trzy samochody. Taką czynność prawną należało zatem oceniać pod kątem przesłanek z art. 527 KC jako jedną, nierozerwalną całość, a nie tylko w stosunku do poszczególnych dzielonych przez małżonków składników majątkowych. W przepisie tym rozchodzi się zresztą o to, czy dana czynność prawna dłużnika jest dokonana z pokrzywdzeniem wierzycieli, a taką czynnością prawną jest umowa o podział majątku wspólnego przez małżonków ujmowana jako jedność.

Wyrok SA w Szczecinie z dnia 14 maja 2014 r., I ACa 116/14

Standard: 28331 (pełna treść orzeczenia)

Umowa o podział majątku wspólnego po ustaniu ustawowej wspólności małżeńskiej zawarta z pokrzywdzeniem wierzyciela może być przez niego zakwestionowana skargą pauliańską z art. 527 k.c. (por. wyrok SN z dnia 28 kwietnia 2004 r., III CK 469/02).

Wyrok SA w Katowicach z dnia 18 stycznia 2013 r., V ACa 682/12

Standard: 51824 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 69 słów. Wykup dostęp.

Standard: 51823 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.