Współuczestnictwo konieczne obdarowanych małżonków w procesie na podstawie art. 527 k.c.
Darowizna w ustroju ustawowej małżeńskiej wspólności majątkowej Współuczestnictwo małżonków w procesie Skarga pauliańska przeciwko czynnościom prawnym i procesowym małżonków Współuczestnictwo konieczne i jednolite w poszczególnych sprawach
Małżonkowie są współuczestnikami koniecznymi po stronie pozwanej, jeżeli byli stroną umowy darowizny dokonanej na ich rzecz przez dłużnika i zaskarżonej przez wierzyciela (art. 527 k.c.), a przedmiot darowizny wszedł do ich majątku wspólnego.
Treść prawnej relacji między wierzycielem i obdarowanymi małżonkami, ukształtowana w wyniku ich działania i dłużnika in fraudem creditoris, uzasadnia współuczestnictwo konieczne obdarowanych małżonków w procesie na podstawie art. 527 k.c. Wierzyciel uzyskuje bowiem jedno roszczenie materialnoprawne przeciwko stronie umowy darowizny (obdarowanym małżonkom) o uznanie darowizny za bezskuteczną wobec niego, ma możliwość skierowania egzekucji do przedmiotu darowizny (art. 532 k.c.), a sytuację strony obdarowanej w toku egzekucji określa przepis art. 533 k.c.
Indywidualizacja podmiotowa przesłanek subiektywnych roszczenia pauliańskiego wierzyciela nie może przemawiać przeciwko przyjęciu współuczestnictwa koniecznego małżonków uzyskujących jako obdarowani korzyść majątkową z pokrzywdzeniem wierzyciela.
Uchwała SN z dnia 17 stycznia 2013 r., III CZP 100/12
Standard: 28330 (pełna treść orzeczenia)