Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Przekształcenie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w prawo odrębnej własności lokalu

Wpis spółdzielczych praw do lokalu (art. 24[1] i art. 25 ust. 2 u.k.w.h.)

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Skutki prawne podziału nieruchomości obciążonej hipoteką w wyniku ustanowienia odrębnej własności choćby jednego lokalu reguluje art. 76 KWU. Powstaje wówczas hipoteka łączna, chyba że skutek taki wyłączony jest z mocy przepisów szczególnych. Przekształcenie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w prawo odrębnej własności lokalu prowadzi do tego, że księga wieczysta prowadzona dla ograniczonego prawa rzeczowego staje się księgą wieczystą dla nieruchomości lokalowej, a hipoteka obciążająca to prawo staje się hipoteką na nieruchomości (art. 24[1] ust. 2 KWU). Hipoteka przymusowa kaucyjna łączna, która obciążała nieruchomość w dacie sprzedaży przedsiębiorstwa spółdzielni w toku postępowania upadłościowego z mocy prawa obciąża prawo odrębnej własności lokalu, które powstało na podstawie art. 17[18] u.s.m.

Przesłanką wpisu hipoteki łącznej do ksiąg wieczystych nieruchomości lokalowych, powstałych w wyniku wyodrębnienia na podstawie art. 17[18] u.s.m. jest wpis hipoteki w księdze wieczystej.

Postanowienie SN z dnia 26 czerwca 2014 r., II CSK 542/13

Standard: 28283

Skutki prawne podziału nieruchomości obciążonej hipoteką w wyniku ustanowienia odrębnej własności choćby jednego lokalu reguluje art. 76 KWU. Powstaje wówczas hipoteka łączna, chyba że skutek taki wyłączony jest z mocy przepisów szczególnych.

Przekształcenie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w prawo odrębnej własności lokalu prowadzi do tego, że księga wieczysta prowadzona dla ograniczonego prawa rzeczowego staje się księgą wieczystą dla nieruchomości lokalowej, a hipoteka obciążająca to prawo staje się hipoteką na nieruchomości (art. 24[1] ust. 2 KWU).

Hipoteka przymusowa kaucyjna łączna, która obciążała nieruchomość w dacie sprzedaży przedsiębiorstwa spółdzielni w toku postępowania upadłościowego z mocy prawa obciąża prawo odrębnej własności lokalu, które powstało na podstawie art. 17[18] u.s.m.

Przesłanką wpisu hipoteki łącznej do ksiąg wieczystych nieruchomości lokalowych, powstałych w wyniku wyodrębnienia na podstawie art. 17[18] u.s.m., jest wpis hipoteki w księdze wieczystej.

Postanowienie SN z dnia 26 czerwca 2014 r., II CSK 537/13

Standard: 28540 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 41 słów. Wykup dostęp.

Standard: 28285

Komentarz składa z 312 słów. Wykup dostęp.

Standard: 28286

Komentarz składa z 55 słów. Wykup dostęp.

Standard: 51123

Zobacz glosy

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.