Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Wynajmowanie lub oddawanie w bezpłatne używanie spółdzielczego własnościowego prawo do lokalu (art. 17[16] u.s.m.)

Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu (art. 17[1] – 17[19] u.s.m.)

Szersza interpretacja art. 17[16] ust. 1 u.s.m pozwala przyjąć, że obejmuje on przypadki oddania lokalu do korzystania, a nie tylko wynajmowania go lub oddawania w bezpłatne używanie. W razie takiej interpretacji zakresem stosowania normy wywiedzionej z tego unormowania objęte byłoby również korzystanie z lokalu na podstawie użytkowania ustanowionego na spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu. 

Do zbieżnych wniosków prowadzi także drugie z możliwych rozwiązań, czyli stosowanie tego przepisu per analogiam do przypadków użytkowania. 

W świetle każdego z tych wariantów interpretacyjnych zmiana sposobu korzystania z lokalu lub jego przeznaczenia wymagałaby zgody spółdzielni, czyli nie następowałaby wbrew woli właściciela nieruchomości. Ochrona interesów właściciela byłaby zatem zapewniona dzięki zachowaniu przez spółdzielnię kontroli na sposobem korzystania z lokalu.

 Wyrok SN z dnia 21 czerwca 2023 r., II CNPP 25/22

Standard: 73678 (pełna treść orzeczenia)

Zobacz glosy

Art. 17[16] ust. 1 u.s.m. stanowi, że wynajmowanie lub oddawanie w bezpłatne używanie przez członka albo osobę niebędącą członkiem spółdzielni, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, całego lub części lokalu wymaga zgody spółdzielni, jeżeli jest to związane ze zmianą sposobu korzystania z lokalu lub przeznaczenia lokalu bądź jego części. Kontrolą są ponadto objęte zmiany mające wpływ na wysokość opłat na rzecz spółdzielni. Przepis ten potwierdza kolizje związane z udostępnianiem własnościowego lokalu spółdzielczego osobom trzecim, wyznacza granice uprawnień dysponenta tego lokalu oraz określa sposób zabezpieczenia interesów właściciela nieruchomości. Na tym tle widoczne jest oddziaływanie wobec spółdzielni mieszkaniowej obciążeń własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu jako prawa niesamoistnego na rzeczy cudzej.

Obciążenie użytkowaniem własnościowego prawa spółdzielczego obciążałoby w istocie w sposób nieuprawniony nieruchomość spółdzielczą, z naruszeniem przepisu art. 17[16] u.s.m.

Postanowienie SN z dnia 24 stycznia 2013 r., V CSK 549/11

Standard: 28275 (pełna treść orzeczenia)

Zobacz glosy

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.