Długotrwałe zaleganie z opłatami
Sprzedaż lokalu w drodze licytacji (art. 17 [10] u.s.m.)
Zaniechanie wykonywania obowiązków majątkowych wobec spółdzielni przez osobę uprawnioną do lokalu spółdzielczego z tytułu spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu może dać asumpt do wniesienia powództwa o sprzedaż licytacyjną (o ile zaległości mają charakter "długotrwały"). Ponadto spółdzielnia mieszkaniowa może dochodzić należnych opłat na zasadach ogólnych.
Wyrok TK z dnia 8 października 2015 r., SK 11/13
Standard: 28056 (pełna treść orzeczenia)
Zgodnie z art. 4 ust. 1 i 2 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych z dnia 15 grudnia 2000r [ jedn. tekst DZU z 2013 poz. 1222] każdy członek spółdzielni jest obowiązany partycypować kosztach związanych z eksploatacją lokalu do którego przysługuje mu prawo ale także tych związanych z utrzymywaniem nieruchomości, w której udział jest z nim związany oraz ponosić opłaty określone przepisami prawa oraz postanowieniami statutu. Obowiązek ten jest podstawowym dla każdego członka wspólnoty jakim jest spółdzielnia.
Dlatego tez trwałe uchylanie się od niego nie może zasługiwać na akceptację tym bardziej, że nie realizowany obowiązek obciąża innych członków, którzy systematycznie go realizują.
Środek, który ustawodawca statuuje w art. 17 [10] ustawy jest z pewnością środkiem sanacyjnym, przesłanki zastosowania którego musza być wykładane restryktywnie.
Nie ma racji pozwana gdy twierdzi , że powództwo Spółdzielni nie jest usprawiedliwione także dlatego, że dla zastosowania normy art. 17 [ 10] ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych konieczne jest wykazanie przez stronę powodową kumulatywnego spełnienia przesłanek wskazanych w tym przepisie.
Roszczenie Spółdzielni o nakazanie sprzedaży lokalu mieszkalnego powstaje wówczas gdy ma miejsce sytuacja trwałego zalegania z zapłatą opłat o których mowa w art. 4 ust. 1 , 1 [ 1] i 5 ustawy jak i wówczas gdy podmiot korzystający z lokalu rażąco lub uporczywie wykracza przeciwko obowiązującemu porządkowi domowemu , oraz gdy jego niewłaściwe zachowanie czyni korzystanie z innych lokali lub nieruchomości wspólnej uciążliwym. Każda z przyczyn wskazanych przez ustawodawcę w przepisie art. 17 [ 10] ustawy ma charakter samodzielny i niezależnie od innych , w tej normie wskazanych może być źródłem powstania roszczenia o sprzedaż lokalu, w drodze licytacji na podstawie przepisów kpc o egzekucji z nieruchomosci.
Wyrok SA w Krakowie z dnia 3 czerwca 2014 r., I ACa 438/14
Standard: 28231 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 28235