Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu i wkład mieszkaniowy

Spółdzielcze prawa do lokalu

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu, przyznane w drodze przydziału jednemu z małżonków w czasie trwania wspólności majątkowej, stanowi przedmiot majątku wspólnego małżonków, chociażby wkład mieszkaniowy pochodził w całości lub w części z majątku odrębnego jednego lub obojga małżonków i został wpłacony przed powstaniem wspólności majątkowej.

Wpłaty dokonywane przez małżonków tytułem wkładu mieszkaniowego z majątku odrębnego stanowią nakład na ich majątek wspólny. Wkład mieszkaniowy zatem w chwili ustania wspólności małżeńskiej traktowany jest jako całość podlegająca dopiero podziałowi w drodze podziału majątku wspólnego, podczas którego mogą być wzięte pod uwagę fakty dokonania wpłaty części czy całości wkładu mieszkaniowego przez jednego z małżonków, co stanowić będzie nakład tego małżonka na majątek wspólny.

Wyrok SA w Warszawie z dnia 11 sierpnia 2017 r., VI ACa 806/16

Standard: 28211 (pełna treść orzeczenia)

Prawo odrębnej własności lokalu nabyte na podstawie ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych w brzmieniu obowiązującym przed nowelizacją dokonaną ustawą z dnia 19 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego oraz ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz.U. z 2011 r., Nr 201, poz. 1180) przez pozostającego w małżeńskiej wspólności ustawowej członka spółdzielni, któremu przysługiwało stanowiące jego majątek osobisty spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu, należy do majątku osobistego tego członka (art. 33 pkt 10 k.r.o.).

Uchwała SN z dnia 22 kwietnia 2015 r., III CZP 13/15

Standard: 65778 (pełna treść orzeczenia)

Jeżeli spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu, należące do majątku odrębnego małżonka, zostanie w czasie trwania wspólności ustawowej przekształcone na prawo własnościowe, a wymagany wkład budowlany uzupełni osoba trzecia na podstawie umowy mającej charakter umowy o spadek po osobie żyjącej, prawo to wchodzi w skład majątku wspólnego, a wierzytelność osoby trzeciej z tytułu pokrytej części wkładu budowlanego stanowi dług obciążający oboje małżonków, nie podlegający rozliczeniu przy podziale majątku wspólnego.

Uchwała SN z dnia 10 listopada 1995 r., III CZP 146/95

Standard: 28289 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 555 słów. Wykup dostęp.

Standard: 32879 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 90 słów. Wykup dostęp.

Standard: 34800 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 151 słów. Wykup dostęp.

Standard: 31189 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 53 słów. Wykup dostęp.

Standard: 29524 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.