Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Dziedziczność roszczenia osoby bliskiej o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa (art. 15 u.s.m.)

Skład spadku (art. 922 § 1 i 2 k.c.) Roszczenie osób bliskich o zawarcie umowy o ustanowienie spółdzielczego prawa do lokalu (art. 15 u.s.m.)

Prawo osoby bliskiej z art. 15 ust. 2 u.s.m. wyprzedza dziedziczenie, jako szczególna reguła nabycia prawa majątkowego. Spadkobierca, ma roszczenie do powódki z tytułu dziedziczenia prawa do wkładu, którego może domagać się wprost od niej, w ewentualnym postępowaniu sądowym. Brak natomiast jakiejkolwiek procedury, aby zobowiązanym z tego tytułu mogła być Spółdzielnia. Ta ostatnia może nią być tylko w sytuacji, o której mowa w art. 15 ust. 6 u.s.m., która jednak nie ziściła się, skoro Sąd uwzględnił roszczenie powódki.

Wyrok SA w Katowicach z dnia 17 czerwca 2015 r., I ACa 1357/14

Standard: 28223 (pełna treść orzeczenia)

Prawo podmiotowe, którego treścią jest uprawnienie domagania się przyjęcia na członka pozwanej Spółdzielni i zawarcie umowy o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego jako uprawnienie ściśle związane z osobą G. P. i służące tylko zaspokojeniu jej interesu – wygasło wraz z jej śmiercią i nie należy do spadku po niej (art. 922 § 2 k.c.).

Stosownie do art. 9 ust 3 u.s.m. samo lokatorskie spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego, o które ubiegała się powódka jest niezbywalne, nie przechodzi na spadkobierców i nie podlega egzekucji. Również członkostwo, o nawiązanie którego ubiegała się powódka jest osobistym prawem niemajątkowym i w związku z tym nie można go nabyć, jak i roszczenia o jego nawiązanie, w drodze następstwa prawnego (por. przykładowo wyrok SN z dnia 12 lutego 2003r., I CKN 4/01).

Postanowienie SA w Lublinie z dnia 13 marca 2014 r., I ACa 287/13

Standard: 28159 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.