Uchwała walnego zgromadzenia spółdzielni wyrażająca zgodę na zbycie nieruchomości (art. 8[3] ust. 9 u.s.m. i art 38 § 1 pkt 5 Pr.Sp.))

Walne zgromadzenie spółdzielni mieszkaniowej (art. 8[3] u.s.m.)

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Przepis art. 38 § 1 pkt 5 Prawa spółdzielczego stanowi, że do wyłącznej właściwości walnego zgromadzenia należy m.in. podejmowanie uchwał w sprawie zbycia nieruchomości. Ustanawia on w tym zakresie odstępstwo od ogólnej zasady wyrażonej w art. 48 § 1 i 2 ustawy, zgodnie z którą działalnością spółdzielni kieruje zarząd i on też reprezentuje ją na zewnątrz. Sądy obu instancji za nieuzasadnione uznały żądanie ustalenia nieważności objętej pozwem umowy zamiany z uwagi na zarzucaną przez powoda wadliwość uchwał Walnego Zgromadzenia Spółdzielni z dnia 29 stycznia 2010 r., wyrażających zgodę na zbycie praw do nieruchomości. Kierowały się poglądem judykatury, przyjmującym stan bezskuteczności zawieszonej tego rodzaju czynności prawnej, możliwej do usunięcia w drodze późniejszego potwierdzenia. Sąd Okręgowy oddalił powództwo ze względu na samą możliwość sanowania spornej umowy, natomiast Sąd Apelacyjny oddalił apelację powoda po ustaleniu, że w rzeczywistości pozwana Spółdzielnia z możliwości takiej skorzystała, podejmując w dniu 28 kwietnia 2011 roku uchwały o treści niebudzącej wątpliwości, wyrażające wymaganą zgodę na czynność już dokonaną sporną umową zamiany z dnia 5 stycznia 2011 r.

Przepis art. 58 § 1 k.c. nie dotyczy każdego przypadku naruszenia normy bezwzględnie obowiązującej przy dokonywaniu czynności prawnej, lecz określa sankcję niezgodności z ustawą treści i celu czynności prawnej. Sankcję za działanie bez umocowania lub z przekroczeniem jego zakresu wskazuje przepis art. 103 k.c. (v. uchwała SN z dnia 12 października 2001 r., III CZP 55/01, wyrok SN z dnia 17 kwietnia 2009 r., III CSK 304/08).

Przyjęcie co do zasady możliwości stosowania w drodze analogii art. 103 § 1 i 2 k.c. w sytuacji zawarcia przez zarząd spółdzielni umowy bez wymaganej do jej ważności uchwały walnego zgromadzenia, przemawia w konsekwencji za rezygnacją z przewidzianej w art. 58 § 1 k.c. sankcji bezwzględnej nieważności takiej czynności na rzecz sankcji bezskuteczności zawieszonej na zasadzie art. 103 § 1 i 2 k.c., w zakresie nieunormowanym przepisami szczególnymi.

Powód w skardze kasacyjnej podniósł zarzut nieważności spornej umowy zamiany z dnia 5 stycznia 2011 r. na podstawie art. 58 § 1 k.c., formułując pogląd, że potwierdzenie ważności tej umowy na zasadzie art. 103 § 1 k.c., stosowanego per analogiam, nastąpiło z przekroczeniem terminu dwóch miesięcy, przewidzianego w art. 17 § 2 k.s.h. Zdaniem skarżącego, potwierdzenie czynności prawnej przez Walne Zgromadzenie pozwanej po upływie terminu określonego w art. 17 § 2 k.s.h. nie powinno prowadzić do uznania ważności umowy zamiany, bowiem w drodze analogii należało przyjąć, że ewentualne potwierdzenie zgody organu spółdzielni mogło nastąpić w terminie dwóch miesięcy od dnia złożenia oświadczenia przez Spółdzielnię. Stanowisko powoda jest w tym zakresie niezasadne. Przepis ten nie miał bowiem zastosowania w stanie faktycznym ustalonym w sprawie.

Wyrok SN z dnia 2 marca 2017 r., V CSK 450/16

Standard: 28138 (pełna treść orzeczenia)

Uchwała walnego zgromadzenia spółdzielni wyrażająca zgodę na zbycie nieruchomości zmierza do wywołania skutku prawnego w sferze cywilnoprawnej, a zatem jest formą oświadczenia woli. Jeśli uchwała ma uprawniać właściwy organ do złożenia imieniu spółdzielni oświadczenia woli przeniesienia prawa własności konkretnej nieruchomości, to musi zawierać, co najmniej oznaczenie tej nieruchomości (tak m.in. wyroki SN z dnia: 17 września 2009 r., IV CSK 144/09, 28 marca 2007 r., II CSK 496/06). Ma ona znaczenie i odnosi skutek jedynie w stosunkach wewnątrzspółdzielczych, co oznacza, że osobie trzeciej nie służy roszczenie o wykonanie tego rodzaju uchwały i uchylenie uchwały nie wpływa na ważność zawartej już umowy (tak m.in. wyrok SN z dnia 3 marca 2005 r., II CK 409/04 i wyrok SA w Łodzi z dnia 7 grudnia 1993 r., I ACr 568/93).

Uchwały muszą być więc precyzyjnie opracowane, konkretne i zawierać wyraźne wskazanie na czynność prawną, którą obejmują.

Art. 8[3] pkt 9 zd. 2 ustawy o spółdzielniach wskazuje na zastosowanie tego przepisu w określonych w nim sytuacjach wówczas, jeśli statut nie stanowi inaczej („chyba że statut stanowi inaczej”).

Treść uregulowania zawartego w art. 8[3] pkt 9 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych jest podobna do art. 38 § 1 pkt 5 ustawy z dnia 16 września 1982 r. Prawo spółdzielcze (tekst jedn. Dz.U.2003.188.1848 ze zm.). Wykładnia tego przepisu może być więc pomocna dla rozstrzygnięcia wątpliwości poruszanych w złożonym środku odwoławczym.

Art. 38 § 1 pkt 5 tej ustawy stanowi, że do wyłącznej właściwości walnego zgromadzenia należy m.in. podejmowanie uchwał w sprawie zbycia nieruchomości, zbycia zakładu lub innej wyodrębnionej jednostki organizacyjnej.

Na tle tego przepisu, który ogólnie dotyczy „zbycia nieruchomości”, stwierdzano, że ma on odniesienie również do zbycia przez spółdzielnie (w tym mieszkaniową) użytkowania wieczystego nieruchomości (zob. wyrok SN z dnia 2 grudnia 1998 r., I CKN 960/97, uchwała SN z dnia 6 lutego 1996 r., III CZP 4/96).

Spółdzielnia mieszkaniowa może przenieść na inną osobę, w tym członka prawo użytkowania wieczystego działki oraz własność wzniesionych na niej budynków, nawet w trakcie budowy. Zbycia należącego do spółdzielni prawa użytkowania wieczystego może nastąpić po uprzednim w wydaniu przez walne zgromadzenie spółdzielni uchwały o wyrażeniu zgody na dokonanie tego typu czynności.

Dla przyjęcia istnienia uchwały o zbyciu użytkowania wieczystego konkretnej nieruchomości niezbędne jest spełnienie wymogów określonych art. 8[3] ust. 9 zd. 2 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych.

Wyrok SA w Łodzi z dnia 23 maja 2013 r., I ACa 77/13

Standard: 28134 (pełna treść orzeczenia)

Uchwała walnego zgromadzenia spółdzielni, o której mowa w art. 38 § 1 pkt 5 Prawa spółdzielczego, wyrażająca zgodę na zbycie nieruchomości zmierza do wywołania skutku prawnego w sferze cywilnoprawnej, a zatem jest formą oświadczenia woli. Jeśli uchwała ma uprawniać właściwy organ do złożenia w imieniu spółdzielni oświadczenia woli przeniesienia prawa własności konkretnej nieruchomości, to oczywiste jest, że musi zawierać, co najmniej oznaczenie tej nieruchomości. Ma ona znaczenie i odnosi skutek jedynie w stosunkach wewnątrzspółdzielczych, co oznacza, że osobie trzeciej nie służy roszczenie o wykonanie tego rodzaju uchwały i uchylenie uchwały nie wpływa na ważność zawartej już umowy (tak m.in. wyrok SN z dnia 3 marca 2005 r., II CK 409/04 i wyrok SA w Łodzi z dnia 7 grudnia 1993 r., I ACr 568/93).

Brak sankcji w art. 39 k.c. oraz podobieństwo instytucji organu osoby prawnej i pełnomocnictwa przemawia za stosowaniem w drodze analogii przewidującego sankcję bezskuteczności zawieszonej art. 103 § 1 i 2 k.c. w zakresie nieunormowanym przepisami szczególnymi do umów zawartych w imieniu osoby prawnej przez osoby działające w charakterze organu osoby prawnej bez kompetencji do tego. Stanowisko to szeroko umotywował Sąd Najwyższy w uchwale składu siedmiu sędziów z dnia 14 września 2007 r. (III CZP 31/07) podjętej na gruncie prawa spółdzielczego w związku z zawarciem przez zarząd spółdzielni umowy bez wymaganej do jej ważności uchwały walnego zgromadzenia.

Wyrok SN z dnia 17 września 2009 r., IV CSK 144/09

Standard: 28135 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 370 słów. Wykup dostęp.

Standard: 28139 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 41 słów. Wykup dostęp.

Standard: 28140 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 507 słów. Wykup dostęp.

Standard: 28136 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 42 słów. Wykup dostęp.

Standard: 28137 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.