Termin zwołania posiedzenia organu, który dokonał wyboru zawieszonego członka rady nadzorczej (art. 56 § 4 Pr.Sp.)
Rada nadzorcza spółdzielni mieszkaniowej (art. 8[2] u.s.m.)
Przepis art. 56 § 4 prawa spółdzielczego stanowi, że w wypadku naruszenia przez członka rady nadzorczej zakazu konkurencji określonego w § 3 - rada może podjąć uchwałę o zawieszeniu członka tego organu w pełnieniu czynności; statut określa termin zwołania posiedzenia organu, który dokonał wyboru zawieszonego członka rady; powyższy organ rozstrzyga o uchyleniu zawieszenia bądź odwołaniu zawieszonego członka rady.
Ustawa wymaga więc określenia w statucie terminu zwołania posiedzenia organu, który dokonał wyboru rady.
Nie definiuje prawo spółdzielcze pojęcia „termin”, zatem znaczenie należało temu pojęciu nadać takie, jakie wynika z regulacji kodeksu cywilnego. Przepisy art. 110 i n. k.c. zawierają dyrektywy interpretacyjne nakazujące określony sposób rozumienia terminów, oznaczonych w ustawach, orzeczeniach sądu lub decyzjach innego organu państwowego i w czynnościach prawnych.
Termin według prawa cywilnego oznaczać może punkt czasowy, czyli konkretną chwilę w czasie bądź zastrzeżenie, przez które skutek czynności prawnej zostaje ograniczony w czasie albo pewien wycinek czasu – pewną liczbę następujących po sobie jednostek, np. miesiąc, dwa tygodnie etc.
Uchwała nr 15/16 stanowiąc, że najbliższe walne zgromadzenie rozstrzygnie o uchyleniu zawieszenia bądź odwołaniu zawieszonego członka Rady Nadzorczej jest sprzeczna z wymogiem art. 56 § 4 prawa spółdzielczego, bo nie określa terminu zwołania zgromadzenia. Nakłada to postanowienie obowiązek rozstrzygnięcia w przedmiocie zawieszenia członka rady na najbliższym walnym zgromadzeniu ale nie wskazuje terminu, w którym walne zgromadzenie powinno być zwołane aby o uchyleniu zawieszenia bądź odwołaniu zawieszonego członka rady rozstrzygnąć.
Wprowadzając w § 3 art. 53 zakaz konkurencji ustawa Prawo spółdzielcze w § 4 tego artykułu uprawnia radę do podjęcia uchwały o zawieszeniu jej członka w pełnieniu czynności w przypadku naruszenia przez niego zakazu konkurencji.
Ponieważ o zawieszeniu członka rady w pełnieniu czynności decyzję podjąć ma organ, który jego wyboru nie dokonał, konieczne jest zwołanie posiedzenia organu, od którego umocowanie członka rady pochodzi, aby mógł ten organ rozstrzygnąć o uchyleniu zawieszenia bądź odwołaniu zawieszonego członka.
Posiedzenie organu, który dokonał wyboru członka rady powinno się odbyć w terminie umożliwiającym celowe rozstrzyganie w przedmiocie zawieszenia członka w pełnieniu jego czynności.
Wyrok SA w Katowicach z dnia 19 września 2017 r., I ACa 354/17
Standard: 28113 (pełna treść orzeczenia)