Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Uchwała zarządu jako kauza umowy ustanowienia i przeniesienia odrębnej własności lokalu

Określenie przez zarząd przedmiotu odrębnej własności lokali (art. 42 ust.2 i 43 u.s.m.)

Artykuł 43 ust. 5 u.s.m. określa sankcję niezgodnej z prawem uchwały zarządu spółdzielni określającej przedmiot odrębnej własności lokalu. Należy zgodzić się z Sądem Apelacyjnym, że przepis ten nie wyłącza możliwości uznania takiej uchwały na zasadach ogólnych za nieistniejącą. Nie można natomiast podzielić poglądu Sądu Apelacyjnego, że nieistnienie uchwały zarządu powoduje nieważność umowy ustanowienia i przeniesienia odrębnej własności lokalu.

Nie ma żadnych podstaw do twierdzenia, że uchwała zarządu stanowi kauzę takiej umowy. Takie twierdzenie oznaczałoby, że ustanowienie i przeniesienie odrębnej własności lokalu byłoby niedopuszczalne bez uchwały zarządu. Nie tylko nie wynika ono z żadnego przepisu ustawy, ale poza tym pozostaje w wyraźnej sprzeczności z art. 49[1] u.s.m., który w razie bezczynności spółdzielni umożliwia wydanie przez sąd orzeczenia zastępującego oświadczenie woli spółdzielni.

Ubocznie należy zauważyć, że również wtedy, gdy na podstawie wyraźnego przepisu dokonanie czynności prawnej przez spółdzielnię wymaga uchwały walnego zgromadzenia (zob. art. 38 § 1 pr. spółdz.) albo rady nadzorczej (zob. art. 46 § 1 pr. spółdz.), brak takiej uchwały nie powoduje nieważności czynności prawnej, ale w drodze analogii stosuje się art. 103 § 1 i 2 k.c. (uchwała (7) SN z dnia 14 września 2007 r., III CZP 31/07)

Wyrok SN z dnia 24 czerwca 2016 r., II CSK 666/15

Standard: 27912 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.