"Podstawa sporu stanowiąca przedmiot rozstrzygnięcia"; podstawa prawomocnego rozstrzygnięcia

Podstawa sporu stanowiąca przedmiot rozstrzygnięcia; tożsamość stron i roszczeń

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

O tożsamości roszczeń można mówić, gdy identyczne są nie tylko przedmiot, lecz także podstawa sporu. Dla tożsamości podstaw sporu niezbędna jest natomiast tożsamość podstawy faktycznej i prawnej roszczenia

Wyrok SN z dnia 18 listopada 2021 r., III PSKP 44/21

Standard: 61378 (pełna treść orzeczenia)

Przedmiot rozstrzygnięcia, o którym stanowi art. 366 k.p.c., jest określony żądaniem pozwu i okolicznościami faktycznymi przytoczonymi w celu jego uzasadnienia (art. 187 § 1 pkt 1 i 2 k.p.c.); chodzi, inaczej mówiąc, o rozstrzygnięcie o żądaniu w takim kształcie, w jakim było ono dochodzone w chwili miarodajnej dla orzekania (art. 316 § 1 k.p.c.).

Konsekwentnie, nie są objęte mocą wiążącą kwestie wstępne, które sąd rozstrzyga dążąc do wydania rozstrzygnięcia o żądaniu, dotyczy to tym bardziej ustaleń faktycznych służących podjęciu tego rozstrzygnięcia. Pogląd ten znajduje osadzenie w fundamentalnej dla procesu cywilnego zasadzie dyspozycyjności i koresponduje z wyjątkowym charakterem odstępstw od swobody jurysdykcyjnej sądu. Pozwala on także uniknąć ewentualnej petryfikacji błędnych ustaleń faktycznych i wpisuje się w ugruntowany w orzecznictwie, trafny, pogląd, że prawomocnością materialną wyroku jest objęta treść sentencji, jako odzwierciedlająca rozstrzygnięcie o żądaniu, nie uzyskują natomiast powagi rzeczy osądzonej, a tym samym także mocy wiążącej, zawarte w uzasadnieniu poglądy interpretacyjne i ustalenia faktyczne, choć te ostatnie mogą i nierzadko muszą służyć wyjaśnieniu tego, o czym rozstrzygnięto w sentencji.

Przedmiotem prawomocności materialnej jest jedynie ostateczny rezultat rozstrzygnięcia, a nie faktyczne i prawne przesłanki, które do niego doprowadziły

Wyrok SN z dnia 26 maja 2017 r., I CSK 464/16

Standard: 46630 (pełna treść orzeczenia)

Uwzględniając, że prawomocność materialna oddziałuje w aspekcie pozytywnym jako moc wiążąca oraz negatywnym, jako powaga rzeczy osądzonej, należy stwierdzić, że zasięg ustaleń prawomocnego wyroku korzystających z ochrony musi być ten sam, niezależnie od tego z jakim aspektem prawomocności mamy do czynienia. W ujęciu tym chodzi bowiem o jedną i tę samą instytucję, prawomocność materialną, oddziałującą dwukierunkowo.

Walor niewzruszalność uzyskują te same ustalenia; w zależności od tego czy przedmiot kolejnego procesu jest identyczny czy tylko wykazuje związek z przedmiotem poprzedniego procesu, różny jest jedynie sposób, w jaki ochrona ta przejawia się. W kolejnym więc postępowaniu, który wykazuje związek z poprzednim, sąd ma obowiązek przyjąć, że istotna z punktu widzenia zasadności żądania kwestia kształtowała się tak, jak to zostało rozstrzygnięte w prawomocnym wyroku. Konsekwencją tego jest niedopuszczalność innej oceny prawnej, co do okoliczności objętych prawomocnym rozstrzygnięciem (wyroki SN: z dnia 19 października 2012 r. V CSK 484/11; z dnia 18 maja 2016 r. V CSK 603/15).

Wyrok SN z dnia 22 lutego 2017 r., IV CSK 316/16

Standard: 27898 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 60 słów. Wykup dostęp.

Standard: 25322 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 60 słów. Wykup dostęp.

Standard: 25323 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 139 słów. Wykup dostęp.

Standard: 46246 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 57 słów. Wykup dostęp.

Standard: 65644 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 131 słów. Wykup dostęp.

Standard: 68685 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 187 słów. Wykup dostęp.

Standard: 54943 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 37 słów. Wykup dostęp.

Standard: 52889 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.