Badania przez sąd rejestrowy istnienia uchwał organów spółki i spółdzielni; uchwały nieistniejące
Badanie przez sąd rejestrowy zgodności z prawem podjęcia uchwały zgłoszonej do rejestru Nieistniejące uchwały kolegialnych organów osób prawnych
Sąd rejestrowy nie może z urzędu wykreślić wpisu w wyniku samodzielnej oceny istnienia lub ważności uchwały organu spółdzielni stanowiącej podstawę dokonania tego wpisu (art. 24 ust. 4 ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym, jedn. tekst: Dz.U. z 2007 r. Nr 168, poz. 1186 ze zm.).
Złożoną kwestią jest ocena nieistniejących uchwał wspólników (walnego zgromadzenia). Odmiennie w szczególności należy ocenić sytuację, w której uchwała w ogóle nie została podjęta oraz sytuację, w której wprawdzie istnieje pozór jej podjęcia, ale zgodnie z poglądami utrwalonymi w orzecznictwie Sądu Najwyższego i w piśmiennictwie musi być uznana za nieistniejącą.
W pierwszej sytuacji powstaje możliwość działania sądu rejestrowego z urzędu, w drugiej jedynym istotnym dla sądu rejestrowego dokumentem jest prawomocne orzeczenie sądu stwierdzające nieistnienie uchwały. Kodeks spółek handlowych nie zawiera analogicznych unormowań w odniesieniu do uchwał innych organów spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółki akcyjnej, jednakże spostrzeżenia dotyczące uchwał wspólników (walnego zgromadzenia) należy odnieść również do uchwał podejmowanych przez zarząd i radę nadzorczą (komisję rewizyjną).
Spostrzeżenia dotyczące niedopuszczalności badania przez sąd rejestrowy istnienia i ważności uchwał organów spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i spółki akcyjnej należy odpowiednio odnieść do uchwał organów spółdzielni.
Uchwała SN z dnia 4 czerwca 2009 r., III CZP 30/09
Standard: 27872 (pełna treść orzeczenia)