Podjęcie uchwały poddanej pod głosowanie (art. 8[3] ust. 9 u.s.m)
Walne zgromadzenie spółdzielni mieszkaniowej (art. 8[3] u.s.m.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
W orzecznictwie za aprobatą doktryny zajęto trafne stanowisko, że art. 8[3] ust. 9 u.s.m. - mimo sposobu jego sformułowania - znajduje zastosowanie do wszystkich walnych zgromadzeń spółdzielni mieszkaniowych, także tych, które nie były przeprowadzane częściami.
Przemawia za tym wykładnia systemowa, umiejscowienie art. 83 ust. 9 u.s.m. wskazuje bowiem, że znajduje on zastosowanie do wszystkich walnych zgromadzeń a nie tylko tych, które zostały podzielone na części. Stanowisko to wzmacnia wynik wykładni celowościowej, brak bowiem argumentów mogących przemawiać za różnicowaniem sposobu liczenia wymaganej większości w zależności od tego czy zgromadzenie miało charakter jednolity, czy też zostało przeprowadzone częściami (por. wyrok SN z dnia 28 marca 2018 r., IV CSK 297/17).
Wpływ nieprawidłowości na skuteczność uchwały należy oceniać z uwzględnieniem zastosowanej mutatis mutandis reguły, że wady postępowania prowadzącego do podjęcia uchwały wpływają na jej skuteczność tylko wtedy, gdy miały lub mogły mieć wpływ na jej treść. O takim wpływie nie będzie można mówić, między innymi wówczas, gdy uchwała uzyskała taką liczbę głosów „za”, która zapewnia wymaganą większość nad głosami osób uczestniczących w akcie głosowania, które oddały głos „przeciw” lub „wstrzymały się” od głosu (por. m.in. uchwała SN (7) – zasada prawna – z dnia 30 stycznia 1965 r., III CO 75/63, wyroki SN z dnia 13 sierpnia 1965 r., z dnia 6 marca 1974 r., I PR 3/74, z dnia 8 grudnia 1998 r., I CKN 243/98, z dnia 16 lutego 2005 r., III CK 296/04, z dnia 10 stycznia 2007 r., I CSK 335/06, z dnia 5 lipca 2007 r., II CSK 163/07, z dnia 9 września 2010 r., I CSK 530/09, z dnia 8 grudnia 2011 r., IV CSK 188/11, i z dnia 9 listopada 2016 r., II CSK 21/16).
Jeżeli zatem część kandydatów na członków Rady Nadzorczej uzyskało wymaganą większość głosów członków Walnego Zgromadzenia, to nie ma podstaw by w tym zakresie uznawać uchwałę za nieistniejącą. Uchybienia proceduralne nie dotykają bowiem – w takich okolicznościach – uchwały jako całości.
Wyrok SN z dnia 24 czerwca 2022 r., II CSKP 374/22
Standard: 85031 (pełna treść orzeczenia)
Art. 8[3] ust. 9 u.s.m. ma zastosowanie do wszystkich walnych zgromadzeń spółdzielni mieszkaniowych, także tych, które nie były przeprowadzane częściami. Stanowisko to odpowiada zgodnej opinii przedstawicieli doktryny wypowiadających się wyraźnie w tej kwestii i mimo odmiennej sugestii mogącej wynikać z treści art. 83 ust. 9 u.s.m.
Za powyższym stanowiskiem przemawia za nim wykładnia systemowa, a ściślej umiejscowienie przepisu w ramach regulacji art. 83 u.s.m., która odnosi się do walnych zgromadzeń w ogólności, jak również wykładnia celowościowa, ponieważ nie widać żadnych racji, które mogłyby przemawiać za zasadniczym zróżnicowaniem przesłanek uznania uchwały walnego zgromadzenia za podjętą (sposobu liczenia wymaganej większości) w zależności od tego, czy zgromadzenie miało charakter jednolity, czy też przeprowadzono je częściami. W związku z tym początkową wzmiankę o poddaniu uchwały pod głosowanie wszystkich części walnego zgromadzenia można rozumieć jako swoistą konwencję językową, zgodnie z którą zgromadzenie jednolite jest zgromadzeniem jednoczęściowym w rozumieniu przepisu, albo jako typowy przypadek regulacji pars pro toto.
Przepis ten stanowi lex specialis w odniesieniu do art. 35 § 4 pr. spółdz., jak również względem art. 41 § 2 pr. spółdz., modyfikując regułę dotyczącą głosowania zwykłą większością głosów.
Art. 8[3] ust. 9 u.s.m. ma charakter bezwzględnie wiążący w części, która określa, iż wymagana dla uznania uchwały za przyjętą, określona w ustawie lub statucie „większość” powinna być liczona w odniesieniu do „ogólnej liczby członków uczestniczących w walnym zgromadzeniu”. Statut nie może modyfikować tej reguły, zastępując ją np. głosowaniem zwykłą większością głosów, obliczaną zgodnie z art. 35 § 4 pr. spółdz.
Wyrok SN z dnia 28 marca 2018 r., IV CSK 297/17
Standard: 27863 (pełna treść orzeczenia)
Art. 8 3 u.s.m. określa, zasady zwoływania, sposobu obrad, podejmowania uchwał przez walne zgromadzenie spółdzielni mieszkaniowej oraz związanych z tym uprawnień członków tego rodzaju spółdzielni. W zakresie uregulowanym w tym przepisie, nie jest dopuszczalne odwoływanie się do przepisów prawa spółdzielczego.
Zgodnie z art. 8[3] ust. 9 zd. 1 u.s.m. uchwałę walnego zgromadzenia spółdzielni mieszkaniowej uważa się za podjętą, jeżeli była poddana pod głosowanie wszystkich części walnego zgromadzenia, a za uchwałą opowiedziała się wymagana w ustawie lub statucie większość ogólnej liczby członków uczestniczących w walnym zgromadzeniu. Przepis ten mający niewątpliwie charakter bezwzględnie obowiązujący, wyłącza stosowanie – w odniesieniu do spółdzielni mieszkaniowych – art. 41 § 2 prawa spółdzielczego, wedle którego uchwały walnego zgromadzenia podejmowane są zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy uprawnionych do głosowania, chyba że ustawa lub statut stanowią inaczej. Modyfikuje on nadto w istotny sposób możliwość powoływania się w praktyce spółdzielni mieszkaniowych na treść art. 35 § 4 prawa spółdzielczego. Skoro bowiem w art. 8[3] ust. 9 zd. 1 u.s.m. mowa jest jednoznacznie o tym, że podjęcie uchwały wymaga opowiedzenia się za nią większości ogólnej liczby członków uczestniczących w walnym zgromadzeniu, to oznaczać to musi, że zasady obliczania głosów przyjęte w danej spółdzielni mieszkaniowej respektować muszą tą regulację. Muszą one uwzględniać, że uchwała może być podjęta tylko wówczas, gdy za uchwałą opowie się większość członków obecnych na zgromadzeniu, a ściślej członków uczestniczących w głosowaniu (szerzej na temat ograniczenia wymogu ustawowego do rzeczywiście głosującej liczby członków spółdzielni min. SA w Krakowie w wyroku z dnia 7 kwietnia 2017 r., I ACa 1564/16).
Wyrok SA w Szczecinie z dnia 7 marca 2018 r., I ACa 330/17
Standard: 28111 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 28117 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 28124 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 28128 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 28147 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 27961 (pełna treść orzeczenia)