Rozszerzenie rękojmi wiary publicznej ksiąg wieczystych na inne rozporządzenia prawami (art. 9 u.k.w.h.)
Przepisy o prawach jawnych z księgi wieczystej (art. 1 - 22 u.k.w.h.) Rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych (art. 5 u.k.w.h.)
Ujawnione w księdze wieczystej uprawnienie do wyłącznego korzystania ze stanowiska postojowego w garażu wielostanowiskowym jest objęte rękojmią wiary publicznej ksiąg wieczystych.
W piśmiennictwie jest sporna kwestia, czy rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych (art. 5 i nast. u.k.w.h.) chroni również ujawnione w księdze wieczystej prawa osobiste i roszczenia, o których mowa w art. 16 ust. 1 u.k.w.h., przykładowo wymienione w 16 ust. 2 u.k.w.h.
Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 13 lipca 2005 r., I CK 28/05 przyjął, że art. 9 u.k.w.h. rozszerza rękojmię wiary publicznej ksiąg wieczystych na inne rozporządzenia prawami, niż wymienione w art. 5 u.k.w.h. (przeniesienie własności lub innego prawa rzeczowego), oraz roszczenia wynikające z takich rozporządzeń, które mogą być ujawnione w księdze wieczystej na podstawie art. 16 u.k.w.h., a w razie niezgodności między stanem prawnym nieruchomości ujawnionym w księdze wieczystej a rzeczywistym stanem prawnym rękojmia chroni nabycie tych roszczeń na korzyść uprawnionego.
Sąd Najwyższy w niniejszym składzie w pełni podziela ten pogląd.
Wyrok SN z dnia 8 lutego 2019 r., I CSK 770/17
Standard: 27845 (pełna treść orzeczenia)
Przepis art. 9 ukwh rozszerza rękojmię wiary publicznej ksiąg wieczystych na inne rozporządzenia prawami, niż wymienione w art. 5 ukwh (przeniesienie własności lub innego prawa rzeczowego), oraz roszczenia wynikające z takich rozporządzeń, które mogą być ujawnione w księdze wieczystej na podstawie art. 16 ukwh.
W razie niezgodności miedzy stanem prawnym nieruchomości ujawnionym w księdze wieczystej, a rzeczywistym stanem prawnym rękojmia chroni nabycie tych roszczeń na korzyść uprawnionego. Ujawnienie roszczenia o przeniesienie własności nie ogranicza właściciela nieruchomości w rozporządzaniu nią, nie stanowi zatem przeszkody do przeniesienia jej własności na inną osobę, która jednak nabywa ją z ograniczeniem wynikającym z treści wpisanego i skutecznego względem niej roszczenia.
Osoba, na rzecz której dokonany został wpis roszczenia o przeniesienie własności nieruchomości z umowy przedwstępnej, zachowuje więc swoje roszczenie i może go dochodzić na podstawie art. 17 ukwh w stosunku do aktualnego właściciela nieruchomości, wywodzącego swoje prawo z nabycia dokonanego po ujawnieniu roszczenia w księdze wieczystej, jako wyłącznie biernie legitymowanego.
Wyrok SN z dnia 13 lipca 2005 r., I CK 28/05
Standard: 27846 (pełna treść orzeczenia)