Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Zasada bezwynikowej gospodarki daną nieruchomością (art. 6 ust. 1)

Zasady gospodarowania majątkiem spółdzielni mieszkaniowej (art. 6 u.s.m.)

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Spółdzielczość mieszkaniowa oparta jest na zasadzie tzw. bezwynikowej działalności spółdzielni, która prowadzi działalność niezarobkową z poszanowaniem formuły non profit., co różni ją od spółek ukierunkowanych na uzyskanie zysku. Zasadę tę wyraża art. 6 ust. 1 u.s.m. odpowiadający treścią dawnemu art. 208 § 4 u.p.s. i stanowiący, lex specialis w stosunku do art. 75 u.p.s. zgodnie, z którym zysk spółdzielni po pomniejszeniu o podatek dochodowy i inne obciążenia obowiązkowe wynikające z odrębnych przepisów ustawowych, stanowi nadwyżkę bilansową.

W konsekwencji w działalności gospodarczej spółdzielni mieszkaniowej w ogóle nie występują pojęcia zysku, ani nadwyżki bilansowej, ewentualna nadwyżka przychodów nad kosztami odpowiednio zwiększa przychody w roku następnym, a dochody spółdzielni nie są wypłacane jej członkom.

Nie oznacza to, iż członkowie spółdzielni nie odnoszą żadnych korzyści z uzyskanego przez spółdzielnię dochodu, skoro powinien być on przeznaczony na cele związane z przedmiotem działalności spółdzielni, co może pomniejszać wydatki członka spółdzielni związane z pokrywaniem kosztów jej działalności w roku następnym, ulepszać majątek spółdzielni czy rozszerzać działalność społeczną, oświatową i kulturalną prowadzoną przez spółdzielnię (por. wyrok SN z dnia 6 stycznia 2006 r., II CSK 30/05; wyrok TK z dnia 17 grudnia 2008 r., P 16/08).

Wypłata udziału w nadwyżce bilansowej, jako kategorii nie występującej w spółdzielczości mieszkaniowej, w ogóle nie może mieć miejsca.

Wyrok SN z dnia 15 kwietnia 2016 r., I CSK 278/15

Standard: 27923 (pełna treść orzeczenia)

Zasada bezwynikowej gospodarki daną nieruchomością (art. 6 ust. 1) stanowi obecnie punkt odniesienia do kształtowania opłat za korzystanie z lokali przez członków i osoby niebędące członkami, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali oraz dla właścicieli lokali pozostających w reżimie zarządzania spółdzielczego. Stąd korekcie należy poddać pogląd SN wyrażony w wyroku z dnia 11 stycznia 2006, II CSK 30/05 co do bezwynikowej działalności gospodarczej spółdzielni mieszkaniowej. Obecnie zasada ogólna to ta wyprowadzona z art. 1 ust. 1[1] (obow. od 31 lipca 2007 r.), a szczególna to wynikająca z przepisu art. 6 ust. 1. Nie uchybia to prawu spółdzielni do komercyjnej działalności w granicach prawa i bez naruszenia tych zasad.

Spółdzielnia ma więc prawo do uzyskiwania pożytków (także komercyjnych) z nieruchomości wspólnych, te są rozliczane stosownie do art. 5 ust. 1 i art. 6 ust. 1. Może też uzyskiwać pożytki i przychody z nieruchomości należących do spółdzielni oraz z własnej działalności gospodarczej; nadwyżka z takiej działalności może zostać przeznaczona na utrzymanie zasobów mieszkaniowych należących do członków, stosownie do uchwały walnego zgromadzenia (art. 5 ust. 2 i art. 76 ust. 1 pr. spół.).

Spółdzielnia może, w oparciu o przepis art. 5 ust. 2, przeznaczyć pożytki i inne przychody z własnej działalności gospodarczej (np. najmu, dzierżawy, sprzedaży lokali i budynków) na pokrycie wydatków związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości w zakresie dotyczącym jej członków. Może jednak przeznaczyć te środki na inne cele statutowe lub działalność gospodarczą.

Jeżeli działalność gospodarcza spółdzielni mieszkaniowej jest prowadzona nie tylko w granicach nieruchomości stanowiących wyłączną (w całości) własność spółdzielni lub poza terenem spółdzielni, ale także na terenie nieruchomości wspólnych (stanowiących współwłasność właścicieli lokali po ustanowieniu odrębnej własności choćby jednego lokalu w danej nieruchomości), to należy wyraźnie rozgraniczyć przychody i pożytki z nieruchomość wspólnej od przychodów i pożytków z działalności gospodarczej spółdzielni.

Wyrok SA w Szczecinie z dnia 14 grudnia 2015 r., I ACa 574/15

Standard: 27818 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 383 słów. Wykup dostęp.

Standard: 28052

Komentarz składa z 170 słów. Wykup dostęp.

Standard: 28016

Komentarz składa z 194 słów. Wykup dostęp.

Standard: 28036

Komentarz składa z 246 słów. Wykup dostęp.

Standard: 28039

Komentarz składa z 132 słów. Wykup dostęp.

Standard: 27931

Komentarz składa z 571 słów. Wykup dostęp.

Standard: 27926

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.