Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Ewidencja i rozliczanie przychodów i kosztów oraz wpływów i wydatków z funduszu remontowego (art. 4 ust. 4 [1] u.s.m.)

Opłaty eksploatacyjny, inne opłaty i obciążenia (art. 4 u.s.m.) Fundusz remontowy w spółdzielni mieszkaniowej (art. 6 ust. 3 u.s.m.)

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Opłaty, o których mowa w art. 4 u.s.m., są wnoszone na pokrycie kosztów związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości w częściach przypadających na ich lokale, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni (ust. 1 i ust. 1[1]), bądź też eksploatacją i utrzymaniem ich lokali, nieruchomości wspólnych oraz stanowiących mienie spółdzielni (ust. 2, ust. 4).

Pojęcia kosztów związanych z „eksploatacją” i „utrzymaniem” nieruchomości użyte w powołanych przepisach nie zostały zdefiniowane przez ustawodawcę. W piśmiennictwie i w orzecznictwie sądów powszechnych prezentowany jest pogląd, zgodnie z którym chodzi tu o koszty związane bezpośrednio z nieruchomością i szeroko pojętym jej utrzymaniem czy konserwacją, a więc również koszty napraw oraz remontów. Trzeba jednak zauważyć, że w przepisach tych nie ma wskazania, że przewidziane w nich świadczenia obejmują opłaty na fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej. Normatywną podstawę obowiązku wnoszenia opłat na ten fundusz stanowi art. 6 ust. 3 u.s.m.

Treść art. 4 ust. 4[1] u.s.m., zgodnie z którym zarząd spółdzielni prowadzi osobno dla każdej nieruchomości ewidencję i rozliczenie przychodów i kosztów, o których mowa w ust. 1-2 i 4 (pkt1) oraz ewidencję i rozliczenie wpływów i wydatków funduszu remontowego, o którym mowa w art. 6 ust. 3 (pkt 2), potwierdza odrębny charakter opłat wnoszonych na pokrycie kosztów związanych eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości oraz opłat świadczonych na fundusz remontowy potwierdza.

Uznanie, że art. 4 u.s.m., do którego odsyła art. 831 § 1 pkt 10 k.p.c., obejmuje opłaty na fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej, wykraczała poza cel tej nowej regulacji i poważałby racjonalność działania ustawodawcy. Wykładnia językowa, systemowa i funkcjonalna art. 4 u.s.m. przemawia zatem za uznaniem, że wierzytelność przysługująca spółdzielni mieszkaniowej z tytułu opłat na fundusz remontowy może ulec umorzeniu na skutek potrącenia. 

Uchwała SN z dnia 19 października 2023 r., III CZP 9/23

Standard: 74641 (pełna treść orzeczenia)

Art. 4 ust. 4 (1) ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych (w brzmieniu obowiązującym w dacie podjęcia zaskarżonych uchwał) - przewidywał prowadzenie oddzielnie dla każdej nieruchomości, ewidencji i rozliczenia przychodów i kosztów oraz ewidencji wpływów i wydatków z funduszu remontowego, zgodnie z art. 6 ust. 3 ustawy, ze szczegółową specyfikacją dla każdej nieruchomości wszystkich takich wpływów i wydatków.

Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 15 lipca 2009 r., K. 64/2007 uznał, iż: "1. Art. 4 ust. 4 (1)ustawy z 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (...) nie jest niezgodny z art. 32 ust. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej". Trybunał zwrócił uwagę, że art. 4 ust. 4 (1) ustawy nie odnosi się do zasad wydatkowania środków na remonty nieruchomości będących w zasobie spółdzielni mieszkaniowej. Przepis ten dotyczy jedynie sposobu ewidencjonowania, tj. sporządzania wykazu wpływów i wydatków, funduszu remontowego. Natomiast zasady finansowania się nie zmieniają, jedynie stosuje się bardziej przejrzysty - odrębnie dla każdej nieruchomości - sposób ewidencjonowania wpływających i wydatkowanych środków.

Jak wskazał Sąd Apelacyjny w Warszawie w wyroku z 15 marca 2013 r., I ACa 1028/2012, który to pogląd Sąd Apelacyjny w obecnym składzie podziela, z porównania przepisów art. 6 ust. 3 i art. 4 ust. 4 (1)pkt 2 u.s.m. nie wynika, że ma być tworzony jeden fundusz remontowy, lub że spółdzielnia powinna prowadzić odrębne fundusze remontowe dla każdej nieruchomości, stanowiące niejako części większej całości, nazwanej w art. 6 ust. 3 u.s.m. funduszem na remonty zasobów mieszkaniowych. Istotna treść tych przepisów oznacza, że spółdzielnia mieszkaniowa ma obowiązek prowadzenia odrębnych dla poszczególnych nieruchomości ewidencji wpływów i wydatków funduszu remontowego w ramach jednego funduszu remontowego albo może utworzyć odrębne fundusze remontowe dla poszczególnych nieruchomości, z możliwością wydzielenia funduszu remontowego ogólnego, zasilanego w całości lub części, stosownie do art. 5 ust. 2 u.s.m. i regulacji statutowych, wpływami z nadwyżki bilansowej z działalności gospodarczej spółdzielni (taki też pogląd został wyrażony w uzasadnieniu wyroku Sądu Apelacyjnego w Szczecinie z dnia 29 maja 2014 r. sygn. akt I ACa 907/13).

Ewidencja wpływów i wydatków funduszu remontowego (art. 4 ust. 4 (1) pkt 2 u.s.m.) ma na celu wyłącznie zapisanie, jaką kwotę członkowie danego budynku wpłacili i ile z tego wydatkowano na remonty, przeto w statucie lub w regulaminie gospodarowania takim funduszem można zamieścić przepis regulujący stosowanie "pożyczek wewnętrznych" pomiędzy poszczególnymi nieruchomościami.

Wyrok SA w Warszawie z dnia 9 czerwca 2016 r., VI ACa 291/15

Standard: 27800 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 121 słów. Wykup dostęp.

Standard: 74648

Komentarz składa z 238 słów. Wykup dostęp.

Standard: 28020

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.