Członkostwo w spółdzielni mieszkaniowej
Członkostwo w spółdzielni mieszkaniowej (art. 3 u.s.m.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Członek oczekujący, który posiadał oszczędnościową książeczkę mieszkaniową z zawinkulowanym wkładem mieszkaniowym i na podstawie art. 205 ustawy z dnia 16 września 1982 r. – Prawo spółdzielcze, w poprzednim brzmieniu, zawarł umowę w sprawie kolejności przydziału mieszkania spółdzielczego i któremu spółdzielnia zobowiązała się przydzielić lokal mieszkalny na warunkach spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu, z czego się nie wywiązała, nie utracił członkostwa w spółdzielni ani na skutek wejścia w życie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 5 lutego 2015 r., K 60/13, (OTK-A 2015, nr 2, poz. 11), ani wejścia w życie ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz ustawy – Prawo spółdzielcze.
Nie można akceptować tezy, że osoba, która zawarła ze spółdzielnią mieszkaniową umowę dotyczącą przydzielenia mieszkania spółdzielczego, która nie została wykonana ani rozwiązana, nie ma interesu prawnego w realizacji ustawowych celów takiej spółdzielni, do których należy zaspakajanie potrzeb mieszkaniowych członków (art. 1 ust. 1 u.s.m.) i w związku z tym na mocy wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 5 lutego 2015 r., K 60/13 i art. 4 ustawy nowelizującej z dnia 20 lipca 2017 r. utraciła ex lege członkostwo w spółdzielni.
Powód nie mógł utracić członkostwa na podstawie art. 4 ustawy nowelizującej z dnia 20 lipca 2017 r., który przewidywał, że członek spółdzielni, któremu w dniu wejścia w życie ustawy nie przysługiwało spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu albo prawo odrębnej własności lokalu, a także roszczenie o ustanowienie prawa odrębnej własności lokalu lub roszczenie o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu, traci z tym dniem członkostwo w spółdzielni. Powód – z przyczyn wyżej podniesionych – zachował bowiem roszczenie o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu. Przepis ten nie znajdował zatem do niego zastosowania.
Ponadto, członkowie oczekujący na ustanowienie na ich rzecz spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego są przez ustawodawcę traktowani jako członkowie spółdzielni, co wprost wynika z art. 4 ust. 3 u.s.m. Nie ma podstaw do twierdzenia, że dotyczy to wyłącznie osób, które zawarły umowę o budowę lokalu (art. 10 ust. 1 u.s.m.), ustawodawca nie uregulował bowiem odmiennie pod względem członkostwa sytuacji prawnej osób, które zawarły umowy ze spółdzielnią pod rządem Prawa Spółdzielczego.
Dostrzeżenia także wymaga, że na skutek wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 10 czerwca 2020 r., K 3/19 (OTK – A 2020/ 27), art. 4 ustawy nowelizującej z dnia 20 lipca 2017 r., utracił moc z dniem 19 czerwca 2021 r. Trybunał Konstytucyjny zanegował przewidzianą w nim konstrukcję wygaszania członkostwa ex lege w stosunku do stosunków członkowskich wcześniej ukształtowanych jako niezgodną z art. 58 ust. 1 w zw. z art. 31 ust. 3 w zw. z art. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Wskazał, że ustawodawca deklarował, że jego celem jest wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego(K 60/13), jednak zastosowana w nim konstrukcja przejściowa odniesiona do wadliwie wyznaczonej grupy adresatów spowodowała, że wiele osób mogło zostać pozbawionych członkostwa w spółdzielni mieszkaniowej, mimo, iż legitymowały się (lub nadal legitymują) się interesem podlegającym zaspokojeniu ich potrzeb mieszkaniowych lub związanych z korzystaniem z lokalu spółdzielczego o innym przeznaczeniu.
Wyrok SN z dnia 24 czerwca 2022 r., II CSKP 394/22
Standard: 85028 (pełna treść orzeczenia)
Wśród podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 1-3 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, nawiązujących stosunek członkostwa w spółdzielni mieszkaniowej ex lege nie ma osób, którym przysługuje prawo odrębnej własności lokalu w zasobach danej spółdzielni. Kwestia członkostwa została pozostawiona ich swobodnemu wyborowi. Tym osobom ustawodawca przyznał na podstawie art. 3 ust. 31 u.s.m. roszczenie o przyjęcie w poczet członków spółdzielni, skorelowane z art. 23 ust. 2 u.s.m., stanowiącym, że spółdzielnia nie może odmówić przyjęcia w poczet członków niebędącego jej członkiem właściciela lokalu podlegającego przepisom ustawy, w tym także nabywcy prawa odrębnej własności lokalu, spadkobiercy, zapisobiercy i licytanta, z zastrzeżeniem przepisu art. 3 u.s.m.
W obecnym stanie prawnym prawo do uzyskania członkostwa staje się pochodną i wiąże się ściśle z prawem do lokalu, niezależnie od tego, czy jest to prawo spółdzielcze czy też odrębna własność lokalu, w związku z czym nie wszystkie konstrukcje prawne charakterystyczne dla spółdzielni jako korporacji o określonych cechach i celach związanych z prowadzeniem przez jej członków wspólnej (szeroko rozumianej) działalności gospodarczej, przystają do specyfiki spółdzielni mieszkaniowej.
Ze względu na cel i przedmiot działalności spółdzielni mieszkaniowej oraz ograniczenia dotyczące możliwości prowadzenia innej niż objęta art. 1 ust. 2 i ust. 3 u.s.m., działalności gospodarczej (art. 1 ust. 6 u.s.m.) w piśmiennictwie sformułowano nawet pogląd, że spółdzielnia mieszkaniowa jako zjawisko społeczno-ekonomiczne jest zdecydowanie bardziej zbliżona do wspólnoty mieszkaniowej niż do innych spółdzielni. Stąd bierze się zatem tylko posiłkowe stosowanie do spółdzielni mieszkaniowych przepisów prawa spółdzielczego, wynikające wprost z art. 1 ust. 7 u.s.m.
W literaturze przedmiotu wskazano także, że wskutek dokonanej ustawą z dnia 20 lipca 2017 r. o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, ustawy - Kodeks postępowania cywilnego oraz ustawy - Prawo spółdzielcze (Dz. U. z 2017 r. poz. 1596) nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych zmieniła się istotnie swoboda kształtowania substratu osobowego spółdzielni mieszkaniowej, która istnieje praktycznie tylko przy zakładaniu spółdzielni. W późniejszym okresie spółdzielnia staje się zrzeszeniem osób, którym przysługują prawa spółdzielcze na majątku spółdzielni oraz właścicieli lokali zarządzanych przez spółdzielnię. Do zmian w składzie osobowym tej grupy dochodzi w konsekwencji swobodnego obrotu prawami do mieszkań i lokali użytkowych, tak jak ma to miejsce w przypadku wspólnot mieszkaniowych.
Wyrok SN z dnia 27 kwietnia 2022 r., II CSKP 277/22
Standard: 85019 (pełna treść orzeczenia)